W następny majowy weekend w bazylice katedralnej wystąpią zespoły śpiewacze, które poprzez dźwięki zabiorą słuchaczy w podróż w głąb siebie i do korzeni muzyki.
Zbliża się 29. odsłona Festiwalu Muzyki Jednogłosowej, podczas której wystąpią artyści z Polski, Szwajcarii i Francji. Intrygująco brzmią tytuły dwóch pierwszych koncertów, które odbędą się w najbliższy piątek 20 maja i w sobotę 21 maja o godz. 19.
Tegoroczny FMJ rozpocznie wieczór z „Modlitwą westchnień” (Orationes Suspiriorum) w wykonaniu młodego tria In Affecto z Poznania. Warto dodać, że lider zespołu Damian Kacner pochodzi z Płocka i tu otrzymał pierwsze szlify muzyczne. Grupa w swoim programie sięga do barokowej teorii afektów, czyli przypisania określonej figurze muzycznej konkretnego pojęcia lub uczucia, i poszukuje ich śladów w muzyce średniowiecza i renesansu. A „z afektem nierozerwalnie związane jest westchnienie” – czytamy w programie 29. FMJ.
Drugiemu wieczorowi festiwalu towarzyszy nie mniej enigmatyczny tytuł – „Misterium spojrzeń”. Wykonawcą będzie szwajcarski Ensemble thélème, który zasłynął z łączenia tradycji z nowoczesnością. Artyści zaprezentują m.in. dzieła Claude’a Le Jeune, członka paryskiej Akademii Poezji i Muzyki, powstałej w 1570 r. pod wpływem oddziaływania na całą renesansową Europę neoplatońskiej Akademii Florenckiej.
Ukoronowaniem festiwalu będzie niedzielny koncert zespołu Ensemble Gilles Binchois. Francuzi wystąpią w Płocku z programem „Śpiewające katedry – Notre-Dame de Paris”, w którym wykonają utwory Pérotina, jednego z wielkich mistrzów Szkoły Notre-Dame, powstałej niedługo po konsekracji słynnej paryskiej katedry. Dzieła Pérotina usłyszymy na przemian z motetami, organum i anonimowymi śpiewami gregoriańskimi.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się