Nowy numer 13/2024 Archiwum

Jak budowano wolną Polskę?

W majowe święto w Płocku można obejrzeć mobilną nowoczesną wystawę, przygotowaną przez Biuro Programu "Niepodległa", opowiadającą o pierwszych latach niepodległości Polski: 1918-1925.

Wczoraj na placu przed Teatrem Dramatycznym w Płocku, od ul. Jachowicza, zaparkował specjalny rozkładany samochód ciężarowy, mieszczący w sobie niezwykłą wystawę - Wirtualny Teatr Historii "Niepodległa". O tym, jak rodziła się II Rzeczpospolita w kameralnej przestrzeni wozu opowiadają rozmaite multimedia - holoboxy, ekrany i cyfrowe wizualizacje, które pozwalają łatwo przejść przez najważniejsze informacje.

Odrodzenie Rzeczpospolitej po latach zaborów i I wojnie światowej ukazane jest wieloaspektowo, w kilku modułach tematycznych, które opowiadają o wysiłkach Polaków na różnych płaszczyznach życia. Zwiedzający, wchodząc w historię Niepodległej, poznają najpierw Siłę Symbolu, czyli polskich symboli narodowych. Kolejny moduł - Siła Różnorodności opowiada o sześciu Ojcach Niepodległości, którzy pomimo dzielących ich różnic, wspólnie doprowadzili do odbudowy niepodległego państwa polskiego. W tej części można m.in. obejrzeć wirtualnie przedmioty należące do bohaterów tego modułu: czapkę "Maciejówkę" Józefa Piłsudskiego, niemą klawiaturę do ćwiczeń w podróży Ignacego Jana Paderewskiego, oficerki Wincentego Witosa, legitymację poselską Wojciecha Korfantego, książkę Romana Dmowskiego i wstęgę na ramię Ignacego Daszyńskiego.

Kolejne części wystawy Wirtualny Teatr Historii "Niepodległa" pokazują m.in. siłę innowacyjności (tu m.in. film animowany o Ignacym Łukasiewiczu), siłę historii i sztuki (w tej części m.in. makieta polskiego pawilonu, który zbudowano na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej i Wzornictwa w Paryżu w 1925 roku).

Po obejrzeniu kolejnych modułów można przejść do namiotu, gdzie na zwiedzających czeka ponad półgodzinny seans produkcji okresu międzywojennego, w którego świat można zagłębić się dzięki nowoczesnej technice: goglom VR i słuchawkom. Pamiątką z wystawy może być zdjęcie z wybranym Ojcem Niepodległości, które można wykonać na koniec z fotobudce.

Wszystkich gości wystawy wita i żegna jej gospodarz - Józef Piłsudski, a właściwie hologram Marszałka przemawiający głosem zarejestrowanym w 1924 r.

Wystawę, która gości w Płocku od 1 do 3 maja, można zwiedzać bezpłatnie, bez wcześniejszych zapisów jeszcze dzisiaj do godz. 18, oraz 3 maja - od 10 do 16. Pojazd został dostosowany także do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zwiedzanie stref trwa około pół godziny, do których należy dodać jeszcze czas na obejrzenie filmu VR. Goście powinni stosować się do poleceń personelu obsługującego Teatr.

Płock jest jednym z 40 miast i miejscowości, które odwiedza w tym roku to mobilne muzeum. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mecenasem projektu jest PKN ORLEN.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy