Podczas tego nabożeństwa pasyjnego krzyż przekazywały sobie z rąk do rąk osoby niepełnosprawne, mieszkające w Domu Pomocy Społecznej w Brwilnie.
Zabytkowy obiekt − tzw. Antoniówka, zachowana na terenie DPS-u − jest wyłączony z użytku, ale dla społeczności tego domu stanowi pomnik pamięci o jego patronie − bł. abp. A.J. Nowowiejskim, męczenniku. Dlatego w oryginalnych podcieniach budynku i na jego dziedzińcu po raz drugi zorganizowano nabożeństwo Drogi Krzyżowej, w którym uczestniczył bp Mirosław Milewski.
Wymownym znakiem był gest przekazywania sobie krzyża przez osoby niepełnosprawne, oczekujące przy każdej z 14 stacji. A każdą z nich tworzyły proste drewniane krzyże i rysunki wykonane przez mieszkańców, umocowane tymczasowo na ścianach w krużgankach.
W podążaniu szlakiem idącego na Golgotę Chrystusa pomagały rozważania, przygotowane przez kapelana ks. Krzysztofa Szulińskiego, a odczytane przez kleryków płockiego seminarium, którzy byli tu wraz z ks. rektorem Markiem Jaroszem. Pieśni pasyjne, towarzyszące przejściu tą symboliczną kalwarią w Antoniówce, wykonała wokalistka Beata Jasińska.
− Jak uchronić świat od dalszych nieszczęść? Któż może zrozumieć świat, jak nie Ty, Chryste, który nie opuszczasz go nawet w największych niedolach? Chociaż byśmy sami nic zrobić nie mogli, wiemy, że Ty wszystko możesz uczynić − m.in. te słowa, tak bardzo dzisiaj aktualne, usłyszeli uczestnicy tego nabożeństwa przy IX stacji.
− Dla was krzyż to chleb codzienny i od was uczymy się, jak powinniśmy go nieść z taką wiarą, pogodą ducha − powiedział do mieszkańców DPS-u na zakończenie modlitwy bp Mirosław Milewski.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się