Nowy numer 17/2024 Archiwum

Ciechanów, Mława, Płońsk - jak północne Mazowsze pomaga Ukrainie?

Solidarnościowy most z miastami partnerskimi, zbiórka produktów żywnościowych i medykamentów oraz przygotowania do przyjęcia uchodźców - to pierwsze formy pomocy, które oferują Ukrainie samorządy naszego regionu.

Akcja pomocy dla zmagających się z rosyjską agresją mieszkańców Ukrainy zatacza na północnym Mazowszu coraz szersze kręgi. W piątek na granicę polsko-ukraińską dotarł bus z materiałami medycznymi, zebranymi przez mieszkańców Ciechanowa dla partnerskiego miasta - Chmielnickiego.

O przekazywanie do ciechanowskiego ratusza materiałów opatrunkowych, zestawów pierwszej pomocy, koców termicznych zaapelowały władze miasta w czwartek. Ciechanowianie gremialnie ruszyli do aptek. - Pomyślnie zakończyła się pierwsza akcja pomocowa związana z zebraniem i transportem sprzętu medycznego dla Chmielnickiego, o który nas poprosili. Ponad 35 tys. sztuk materiałów dotarło do naszego miasta partnerskiego w piątek przed południem. Przekazuję wszystkim mieszkańcom Ciechanowa ogromne podziękowania od mera Chmielnickiego - komentował w piątek po południu prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński.

To nie koniec działań na rzecz wsparcia Ukrainy w Ciechanowie. - W odpowiedzi na liczne zgłoszenia ciechanowian, deklarujących pomoc dla uchodźców i mieszkańców objętej wojną Ukrainy, ratusz uruchamia infolinię dla osób, które chcą zapewnić zakwaterowanie, świadczących bezpłatną pomoc prawną, psychologiczną, pedagogiczną, medyczną, tłumaczy czy zainteresowanych przekazaniem pomocy materialnej. Stworzona baza informacyjna będzie umożliwiała bezzwłoczne kierowanie konkretnej pomocy dla potrzebujących - informuje Paulina Rybczyńska, rzeczniczka Urzędu Miasta Ciechanów. - Osoby chcące nieść pomoc w postaci: zakwaterowania, bezpłatnej pomocy prawnej, psychologicznej, pedagogicznej, medycznej, tłumaczeń czy mogący przekazać pomoc materialną w postaci środków medycznych, środków czystości, ubrań, żywności, koców termicznych, śpiworów, ręczników, poduszek, materacy, łóżek polowych itp. mogą kontaktować się z infolinią ratusza pod nr. tel.: 798 147 548, 728 809 108 (od poniedziałku do piątku w godz. od 8 do 18) oraz poprzez e-mail: pomoc@umciechanow.pl.

Do ciechanowskiego ratusza napływają informacje od mieszkańców, przedsiębiorców i organizacji pozarządowych, którzy deklarują chęć i możliwość niesienia pomocy Ukraińcom w różnych zakresach. Jedna z prywatnych przychodni przekazała już nieodpłatnie sprzęt medyczny o wartości kilkudziesięciu tys. zł. Pomoc deklarują osoby prywatne. "Jesteśmy gotowi przyjąć pod swój dach rodzinę z Ukrainy z terenów, rzecz jasna, objętych działaniami wojennymi" - napisała na portalu społecznościowym jedna z mieszkanek powiatu ciechanowskiego. "W sobotę wieczorem bądź w niedzielę rano mają do nas do domu już dotrzeć trzy osoby: babcia, mama i córka" - napisała inna.

Od soboty 26 lutego zbiórkę na rzecz Ukrainy rozpoczyna ciechanowski oddział rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża. Siedziba PCK przy ul. Rzeczkowskiej będzie czynna w sobotę i niedzielę od godz. 8 do 14. Przynosić można m.in.: artykuły medyczne, dla dzieci, higieniczne, środki czystości, łóżka polowe.

Starostwo Powiatowe w Ciechanowie poprzez Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego tworzy listę informacyjną mieszkańców, którzy gotowi są przyjąć uchodźców z Ukrainy. Kontakt: pczk@ciechanow.powiat.pl, tel.: 722 055 960, 729 055 961.

Pomagają też w Mławie. Zorganizowano tu magazyn pomocy dla uchodźców wojennych z Ukrainy. - Miejsce zbiórki jest organizowane w nowo odnowionym budynku przy ul. Lelewela 7 (dawna siedziba WKU). Od soboty 26 lutego do piątku 4 marca punkt będzie czynny w godz. od 10 do 18 - informuje Magdalena Grzywacz, rzeczniczka z Urzędu Miasta Mławy. - Zainteresowani pomocą mławianie mogą przynosić m.in. nowe: materace dmuchane, śpiwory, koce, ręczniki, pościel, środki opatrunkowe i higieniczne, środki czystości, naczynia jednorazowe.

- Szacujemy, że w Mławie przebywa obecnie ok. 6 tys. obywateli Ukrainy, którzy pracują i mieszkają w naszym mieście. Spodziewamy się, że członkowie rodzin wielu z nich będą szukali schronienia właśnie u nas - informuje burmistrz Sławomir Kowalewski.

Płoński Urząd Miasta zgłosił 217 miejsc noclegowych w hotelach i hostelach gotowych do przyjęcia uchodźców. Z kolei płońszczanie, którzy chcą przyjąć uchodźców u siebie, proszeni są o zgłaszanie się do kancelarii Urzędu Miasta drogą mailową: burmistrz@plonsk.pl lub telefonicznie w godzinach pracy urzędu: (23) 663 13 27.

Od poniedziałku 28 lutego płoński MOPS będzie prowadził zbiórkę na rzecz pomocy Ukrainie, zaś w sobotę 26 lutego o godz. 16 pod pomnikiem Marszałka Piłsudskiego obędzie się wiec "Solidarni z Ukrainą".

Starostwo płońskie organizuje zbiórkę w szkołach ponadpodstawowych z terenu powiatu oraz w Specjalnych Ośrodkach Szkolno-Wychowawczych w Płońsku i w Jońcu. - Zbieramy: materiały opatrunkowe i środki lecznicze, żywność o długim terminie przydatności do spożycia, koce i śpiwory, chemię. Zapraszamy do przynoszenia rzeczy od poniedziałku do piątku w godz. od 8 do 14. Szczegółowe informacje można otrzymać w sekretariatach szkół - informuje Katarzyna Ornarowicz z płońskiego starostwa. - Zbieramy informacje od miast partnerskich i instytucji z terenu Ukrainy, z którymi powiat i jednostki współpracują, deklarując pomoc. Póki co, uzyskaliśmy informacje od przedstawicieli partnerskiej szkoły - college'u w Tarnopolu, że sytuacja jest w tym mieście w miarę stabilna.

Starosta płoński Elżbieta Wiśniewska, przewodniczący Rady Powiatu Płońskiego Dariusz Żelasko oraz wicestarosta Krzysztof Wrzesiński wystosowali pismo do partnerskiego rejonu Kowla z pytaniem o formę i charakter potrzebnej pomocy.

Partnerskim regionom Ukrainy chce pomóc samorząd Mazowsza. - Zwróciliśmy się do ukraińskich partnerów o zakres pomocy, jaka jest w tym momencie najpotrzebniejsza. Na najbliższym zarządzie województwa podjęte zostaną w tej sprawie ostateczne decyzje. Dodatkowo pracownicy Urzędu Marszałkowskiego z własnej inicjatywy rozpoczęli zbiórkę śpiworów, karimat i środków opatrunkowych oraz higienicznych. Dary zebrane przez urzędników zostaną przekazane organizacjom charytatywnym - informuje rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego Marta Milewska.

Radni Sejmiku Mazowsza przyjęli w tym tygodniu stanowisko w sprawie wsparcia dla Ukrainy. "Nasze wieloletnie partnerstwo i przyjaźń zobowiązują. Naszym obowiązkiem jest zabranie głosu i wsparcie przyjaciół, którzy tej pomocy oczekują w najtrudniejszym dla siebie momencie" - czytamy w oświadczeniu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy