Z meandrami ojczystej ortografii zmierzyli się nie tylko mieszkańcy miasta nad Węgierką.
Do rywalizacji w Trzecim Dyktandzie Przasnyskim, które odbyło się w przeddzień Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, zgłosiło się 240 uczestników. 16 osób startowało w formule zamkniętej - Przasnysz i powiat przasnyski, a 224 osoby w formule otwartej - cała Polska. Udział tak wielu uczestników był możliwy dzięki przeprowadzeniu dyktanda w formie online.
Pełen ortograficznych niespodzianek, zagadek i pułapek tekst dyktanda, który napisał bibliotekarz Tomasz Gajewski, nawiązuje do postaci Stanisława Ostoi-Kotkowskiego. Przasnyskie obchody 100. rocznicy urodzin tego światowej sławy artysty plastyka rozpoczęły się w styczniu. Bohater dyktanda, zatytułowanego: "Mistrz światła i gród Przaśnik"”, to "chyży obieżyświat", który aż z Antypodów przybywa do "urokliwego miasteczka nad Węgierką", gdzie przywozi go "wysłużony i miarowo rzężący autobus". "Po jakimś czasie chybkiego przebierania nogami nasz wojażer stanął na ruchliwym skrzyżowaniu koło skrzącego się pomnika. Cokół rzeźby hieratycznie okupował majestatyczny orzeł. »Cóż za piękny przedstawiciel jastrzębiowatych, niepodważalnie wierutny drapieżnik!« – pomyślał w duchu nasz bohater". Wtedy dyskusję z nim podjął usłużny przasnyszanin, można rzec: taki autochtoniczny "lokals", który z "nieskrywanym zachwytem" opowiedział podróżnikowi o Stanisławie Ostoi-Kotkowskim. "Wrażenie na wizytującym gród Przaśnika rozmówcy zrobił zwłaszcza dorobek twórcy, na który składały się między innymi przeróżnego rodzaju grafiki, rzeźby, kolaże czy tajemnicze wieże chromasoniczne. Urzeczony takim multum wiedzy, poczuł się, jakby znał Stana osobiście. (…) Przyrzekł sobie również w duchu, że śladami spuścizny owego wszechstronnego wirtuoza, tego prawdziwie nieschematycznego ulubieńca muz wszelakich, będzie podążał w rychłej przyszłości".
Na poprawne napisanie całego tekstu, każdy z uczestników miał 20 minut. Oceniana była poprawność udzielanych odpowiedzi oraz czas - kto pierwszy ten lepszy. Jak się okazało, najlepsi uczestnicy poradzili sobie z dyktandem w zaledwie trzy minuty i kilka sekund.
Tytuł Przasnyskiego Mistrza Ortografii zdobyła Karina Tomala, zaś wicemistrzyniami zostały Katarzyna Grabowska i Patrycja Grabowska. Zwyciężczynie nagrodzono pamiątkowymi statuetkami, dyplomami oraz bonami podarunkowymi.
Trzecie Dyktando Przasnyskie, zorganizowane tradycyjnie przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Z. Nałkowskiej, we współpracy z portalem Dyktanda.pl, honorowym patronatem objął burmistrz Przasnysza Łukasz Chrostowski.
Wojciech Ostrowski