Ukazał się nowy tom opracowywanej przez ks. prof. Michała M. Grzybowskiego serii „Duchowieństwo diecezji płockiej”.
Ósma część zawiera 354 hasła: biogramy kapłanów pracujących w diecezji płockiej od 1600 r. oraz biogramy księży zmarłych niedawno. Opracowano je na podstawie badań i kwerend przeprowadzonych w zbiorach Archiwum Diecezjalnego.
Ze względu na odległe czasy i skąpe materiały źródłowe noty o niektórych duchownych są lakoniczne, ale też wymowne, gdy towarzyszy im np. notatka: „był promotorem Różańca”, „po zakonnemu żyje”, „żyje w ubóstwie, nie mając skąd żyć i zachowuje się podług stanu swego”. Przypomniana jest m.in. postać ks. Stanisława Garwackiego (ok. 1580−1634), proboszcza w Wyszkowie, który, jak pisze ks. prof. Grzybowski, „był typowym prałatem epoki odrodzenia katolickiego, cechował się dużą pobożnością, stworzył szereg fundacji w Krakowie, Piotrowinie i Płocku. Stworzył fundację stypendialną dla studentów Uniwersytetu Krakowskiego, znanej pod nazwą »Bursa Garvasciana«. Miała ona 24 miejsca dla młodzieży szlacheckiej z województwa płockiego”. O zasługach tego duchownego przypomina m.in. tablica nagrobna w katedrze wawelskiej.
Seria „Duchowieństwo diecezji płockiej” wydawana jest od 2007 roku, a jej celem jest przedstawienie wszystkich członków prezbiterium płockiego od zakończenia soboru trydenckiego do czasów współczesnych. Autor na podstawie własnych badań i poszukiwań opracował już 2807 życiorysów biskupów i kapłanów.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się