Nowy numer 3/2022 Archiwum

Przeczytasz w 1. numerze "Gościa Płockiego"

Co pozostanie po Bożym Narodzeniu? Z tym pytaniem witamy się z Czytelnikami papierowego wydania "Gościa Płockiego" na niedzielę Chrztu Pańskiego, która kończy liturgiczny, bożonarodzeniowy czas.

Prawdziwym adresem chrześcijańskich świąt Bożego Narodzenia jest rodzina, dom. Idąc tym tropem, piszemy w tym numerze o... domkach. Takie jest serdeczne określenie klasztoru, którego wciąż używają siostry służki NMP Niepokalanej - bardzo franciszkańskie i honorackie. Na przełomie XIX i XX w. zaczęły powstawać na Mazowszu takie "domki", w których żyło się pokutą, poświęceniem i ofiarą, dochodząc nieraz do heroizmu. Zamieszkiwały je bezhabitowe siostry zakonne, które zwróciły uwagę na wiarę ludzi wsi i mazowieckich miasteczek, umacniając tę wiarę przez pracę fizyczną, oświatę i pracę nad trzeźwością. Jak mawiał bł. o. Honorat Koźmiński, były to miejsca, gdzie dokonywało się "ciche apostolstwo domowe".

Misją sióstr było apostolstwo środowiskowe - miały ożywiać religijność swoich miejscowości i parafii. Jednocześnie o. Honorat pomagał tym zgromadzeniom rozwinąć w całym kraju (w zależności od potrzeb religijnych i społecznych) placówki opiekuńcze, oświatowe, szpitalne, rzemieślnicze i inne. I tak oto również na terenie diecezji płockiej pod koniec XIX i w XX w. zaczęły powstawać takie zakonne "domki", a przy nich ważne dzieła, żeby tylko wymienić niektóre:

 • ochronka parafialna w Gostyninie,
 • przytułek dla starców, bursa i szwalnia w Ciechanowie,
 • dom starców w Obrytem,
 • dom dziecka w Rypinie,
 • dożywianie biednych i domowa apteka w Poniatowie,
 • parafialny oddział Caritas w Pułtusku,
 • szkoła zawodowa i schronisko w Płocku,
 • gospoda chrześcijańska w Zakroczymiu.

Wielka szkoda, że z powodu braku powołań zakonnych tych miejsc jest coraz mniej. O tej historii piszemy na ss. VI i VII.

Inny ciekawy dom stał się muzeum. Mieszkał w nim lekarz, a nieopodal, na sąsiedniej ulicy - poeta. To nie jest sielanka, ale historia i świadectwa o ludziach i czasach, gdy choć było trudno i biednie, to jednak nie brakowało dobroci i wrażliwości w sercach. Dlatego piszemy o Bieżuniu i o gruntownie odrestaurowanym Muzeum Małego Miasta - unikatowej placówce kultury nie tylko na skalę Mazowsza, ale i całego kraju. Od 27 listopada ubiegłego roku można oglądać zmodernizowane i powiększone muzeum, którego gruntowny remont w całości sfinansował samorząd województwa mazowieckiego. Piszemy o tym na s. V.

W numerze 1/2022 piszemy również:

 • o duszpasterskich planach i priorytetach na nowy rok. Szansą i wyzwaniem jest trwający proces synodalny oraz duszpasterstwo rodzin i młodzieży - więcej na s. IV;
 • o pożegnaniu księdza, który zmarł "w najpiękniejszym momencie" i katechetki "z salezjańskim duchem" - na ss. II i III;
 • o pomocy dla remontowanego sanktuarium w Skępem i podziękowaniu, jakie składa sama Maryja - więcej na s. I.

W tym wydaniu "Gościa Płockiego" zamieściliśmy niektóre zdjęcia szopek bożonarodzeniowych. Do oglądania wszystkich zdjęć zapraszamy TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy