Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Niech ten dialog trwa

Mija rok od śmierci ks. prof. Ireneusza Mroczkowskiego, wybitnego płockiego moralisty, m.in. wykładowcy i rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku.

W środowisku Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, z którym był przez lata związany, powstała księga jubileuszowa "Dyscyplina rozumu i uczciwość serca". Odnajdujemy w niej wielowymiarowy portret osobowości i dorobku, tworzony przez współpracowników płockiego teologa moralisty. Przygotowywana ona była na 70. urodziny księdza profesora, które przypadały 24 grudnia 2020 roku. Niestety, jej wydania sam nie doczekał.

Swoistą soczewką, w której skupiała się rozległa tematyka frapująca księdza profesora, był jego blog, prowadzony od 2012 r. niemal do końca. "Ks. Mroczkowski żyje sprawami Kościoła. We wpisach widać wielką tęsknotę za Kościołem na miarę zamysłu Chrystusa; za Kościołem wiarygodnym, a więc niepodzielonym wewnątrz, sprawiedliwym wobec stron konfliktu, widzącym źdźbło i belkę, gotowym do świadczenia słowem i przykładem" - napisał ks. Tadeusz Zadykowicz w artykule "Ks. Ireneusz Mroczkowski - autor bloga".

Autor zwraca jednocześnie uwagę na cechy i postawy księdza profesora, jakie wyłaniają się z tych internetowych wpisów (które również ukazały się w formie książki). Z tego portretu ks. Mroczkowskiego, który doceniał i wykorzystywał potencjał ewangelizacyjny współczesnych mediów elektronicznych, wyłania się człowiek, który "lubi ludzi" i "potrafi się cieszyć sukcesami innych", "osoba wrażliwa na piękno" szeroko pojętej sztuki, ale i duchowe piękno człowieka, a wreszcie - "człowiek dialogu", "który nigdy nie męczy się rozmową", "zauważający dobro tam, gdzie ono jest".

Podobną charakterystykę daje o. Andrzej Derdziuk OFM Cap, kreśląc życiorys naukowy ks. Ireneusza Mroczkowskiego. W jego tekście, poświęconym dokonaniom naukowym i organizacyjnym teologa z Płocka, pada stwierdzenie, że dokonania te nie mogą przysłonić samej postaci jubilata, "dobrego, radosnego i życzliwym człowieka", mimo poważnej choroby "zawsze otwartego na Boga i drugiego człowieka".

Autorzy księgi jubileuszowej przypominają też o wielu dokonaniach ks. Ireneusza Mroczkowskiego na polu teologii, a więc jako inicjatora podręcznika teologii moralnej, wnikliwego interpretatora teologii ciała św. Jana Pawła II, w tym jego koncepcji "nowego feminizmu" w ujęciu chrześcijańskim, ale też teologa zajmującego się etycznym wymiarem praw człowieka, etyką w biznesie, problemem cierpienia, chrześcijańską troską ekologiczną, cierpieniem zwierząt czy wreszcie kwestią genderyzmu.

Księga ukazuje też działalność ks. Mroczkowskiego jako rektora WSD w Płocku (w latach 1999-2005), członka Towarzystwa Naukowego Płockiego (w tym przewodniczącego Sekcji Dialogu), redaktora naczelnego "Studiów Płockich" czy wieloletniego asystenta Klubu Inteligencji Katolickiej.

Opisując sześcioletnią posługę ks. Ireneusza Mroczkowskiego jako rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku, ks. Wojciech Góralski pisze - m.in. przytaczając jego słowa - że w miał on wizję seminarium jako duchowej przestrzeni, w której "chce się zobaczyć Chrystusa, a w Nim prawdę współczesnego człowieka". "Ogromnym atutem ks. Mroczkowskiego jako rektora było m.in. mocne tkwienie w duszpasterstwie (...) »Czując« duszpasterstwo i znając jego problemy, starał się kształtować przyszłych duszpasterzy w duchu i stylu Jana Pawła II" - pisze dalej ks. W. Góralski w tekście "Kompetentnie, z oddaniem i wytrwałością. Ks. Ireneusz Mroczkowski jako rektor Wyższego Seminarium Duchownego".

"Komuś, kto zna Księdza Profesora oraz jego naukową i popularyzatorską twórczość, rzucają się w oczy dwie powiązane ze sobą cechy: jedną jest pozostawanie - rzec by można - »w pulsie czasu«, w obrębie najgorętszych debat współczesności; drugą natomiast jest pasja, z jaką podejmuje dyskusję z każdym, kto pragnie na te tematy rozmawiać" - pisze z kolei ks. Marian Machinek MSF w artykule "Teologia moralna wobec genderyzmu. Refleksje na kanwie publikacji ks. Ireneusza Mroczkowskiego".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy