Najważniejsze, by Bóg zamieszkał w sercu

W sobotę w płockiej katedrze do Pierwszej Komunii św. przystąpiła grupa dzieci, która wraz z rodzicami i rodzeństwem uczestniczyła w rocznej formacji wspólnoty Baranki.

To była skromna, ale wzruszająca i niemal rodzinna uroczystość. Sześcioro dzieci - czwórka chłopców i dwie dziewczynki - przeżywało swoje pierwsze spotkanie z Jezusem Eucharystycznym. W grupie ubranej jednolicie - w białe komunijne alby - jedyną dodatkową ozdobą wyróżniały się dziewczynki. Na głowach miały skromne, samodzielnie plecione wianuszki.

Przed ołtarzem umieszczono dwa koszyki - w jednym chleby, które na koniec wzięła każda z rodzin dzieci pierwszokomunijnych, a w drugim - ręcznie wykonane przez rodziny pamiątki z tej uroczystości - ceramiczne, emaliowane krzyże. W czasie liturgii każde z dzieci siedziało w ławce z rodzicami i rodzeństwem, i wspólnie z rodzicami podchodziło do klęcznika, by po raz pierwszy przyjąć Jezusa Eucharystycznego.

Mszę św. sprawowali duchowi opiekunowie tej wspólnoty - ks. Bartosz Szostak oraz ks. Jarosław Mokrzanowski, dyrektor CPP "Metanoia" w Płocku. - Na wczorajszym nabożeństwie pierwszej spowiedzi św. i podczas adoracji pomyślałem, żebyście zrobili wszystko, co tylko możliwe, by zachować w tych waszych najmłodszych taką prostotę bycia z Jezusem, jaką mają dzisiaj - zachęcał rodziców dzieci, przystępujących do Pierwszej Komunii św. ks. Mokrzanowski.

Ta prostota przeżywania widoczna była także w formie uroczystości - skromnej, ale godnej. Nie było powitań, kwiatów i dodatkowych rozproszeń. Oprawę liturgii przygotowali rodzice i rodzeństwo, a same dzieci przystępujące do tego sakramentu nie miały dodatkowych "obowiązków" i mogły w pełni, w skupieniu przeżywać ten czas. A do tej wyjątkowej chwili przygotowywało się w przez ostatni rok 5 rodzin, pochodzących z Płocka i okolic, z Makowa Mazowieckiego, a także spoza naszej diecezji - z Torunia.

Była to pierwsza grupa wspólnoty Baranków, jaka zawiązała się w diecezji płockiej z inicjatywy młodego małżeństwa Justyny i Jakuba Wójcików. Wspólnota ta, czerpiąc m.in. z Katechezy Dobrego Pasterza i pedagogiki Marii Montessori, oraz opierając się na dokumentach Kościoła katolickiego o tzw. Wczesnej Komunii św., prowadzi formację rodzin z dziećmi, które przygotowują się do sakramentów spowiedzi i Komunii św. Podobne grupy zaczęły zawiązywać się najpierw w diecezji bielsko-żywieckiej, a obecnie działają też w innych diecezjach. Ponad rok temu otrzymała błogosławieństwo również biskupa płockiego Piotra Libery. Dzieci przystępują do sakramentu poza własną parafią, ale za wiedzą i akceptacją swoich księży proboszczów. W swoich parafiach mogą teraz przeżywać swój biały tydzień.

- Ta uroczystość to dla mnie wielka radość, tym bardziej że angażuje się w nią cała nasza rodzina. Ale o to nam chodziło. Dla córeczki najważniejsze było to, żeby przygotować serce. Ona wie, że serce dał jej Pan Bóg, żeby Pan Jezus mógł w nim zamieszkać. To jest piękne, że z taką prostotą i dziecięctwem Bożym do tego wszystkiego podeszła. Chciałabym, żebyśmy my, rodzice, też się w tym umacniali i mogli się tego od niej uczyć - mówi mama niespełna 6-letniej Basi. - Cieszę się, że Basię przyprowadziliśmy do Boga i powierzyliśmy ją Mu. I było to zrobione bez tej całej otoczki. Było tak, jak Bóg przykazał... - dodaje tata dziewczynki. Całą rodziną przyjechali do Płocka z Makowa Mazowieckiego.

Do Pierwszej Komunii św. przystępował także Wojtuś, syn Justyny i Jakuba Wójcików, liderów płockiej grupy Baranków. - Wczoraj, po pierwszej spowiedzi, Wojtek, podobnie jak i inne dzieci, powiedział, że było super. A dzisiaj mówi nam: "Ja chcę przystępować do Komunii św. codziennie". Pewnie ta gorliwość mu minie, ale cieszymy się, że może to tak teraz przeżywać i to spotkanie z Panem Jezusem jest dla niego ważne - mówi z uśmiechem pani Justyna.

Pierwsza płocka grupa Baranków mocno się ze sobą zżyła. Paradoksalnie pomogła w tym pandemia, ale też i niewielka liczba uczestników. - Spotykaliśmy się przez cały rok w czasie, gdy tak naprawdę mało ludzi się spotykało. Czasem zapraszaliśmy na obiad rodziny z naszej grupy, które dojeżdżały spoza naszej diecezji. Więc ten czas nam paradoksalnie sprzyjał w lepszym poznaniu się i zaprzyjaźnieniu. Dzieci też się polubiły. Pięknym owocem jest też to, że jedna z rodzin podjęła się współprowadzenia grupy Baranków w Toruniu. A w najbliższym czasie prawie cała grupa jedzie na rekolekcje tygodniowe z ks. Bartoszem - mówią państwo Wójcikowie, którzy już myślą o kolejnym roku formacyjnym. - Mamy już pierwszych chętnych do kolejnej grupy Baranków, ale wciąż można się do nas zgłaszać - zachęca pani Justyna.

Więcej informacji można uzyskać pod adresem: https://szkolamontessori.com.pl/baranki-plock/.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

am