Nowy numer 30/2021 Archiwum

Bp Milewski na Jasnej Górze: Mimo przemian nie porzucaj wiary!

Biskup Mirosław Milewski po raz piąty przewodniczył ogólnopolskiej pielgrzymce Akcji Katolickiej na Jasną Górę.

W rozważaniu w czasie Apelu Jasnogórskiego 18 czerwca biskup Milewski zawierzył Matce Bożej Jasnogórskiej wiarę i chrześcijańskie postawy Polaków: "Obieramy Cię, Maryjo, za patronkę czasu zmiany naszej epoki" – mówił przed cudownym obrazem Czarnej Madonny.

Zwrócił uwagę, że w czasie zmian i kulturowych przełomów człowiek wierzący powinien na nowo przemyśleć kryteria właściwego postępowania. – Jeśli żyjemy w czasie zmiany epoki, potrzebujemy przemyślenia naszych wyborów, dostrzeżenia kryteriów właściwego postępowania. Nie chcemy tak ważnych decyzji podejmować bez Ciebie, Maryjo. Różne epoki i pomysły na świat się zmieniały, Ty jednak, Królowo naszego narodu, trwasz tutaj mimo ludzkich przeobrażeń i przypominasz ludziom naszego pokolenia, że są takie sprawy, których zmieniać nie wolno – mówił ks. biskup.

Oprócz ducha głębokiego rozeznania potrzeba również postawy wierności i wytrwałości, które nie są teraz modne. Mówił: – Przychodzimy, jak to zwykliśmy czynić, aby – mimo postchrześcijańskiego myślenia coraz większych grup wierzących – przekonywać i skutecznie głosić nieprzemijającą, pewną i zawsze prawdziwą naukę wiary i moralności katolickiej.

Mówiąc o Akcji Katolickiej, stwierdził: – Akcja Katolicka w naszej ojczyźnie, jak nigdy dotąd, czuje się wezwana, by tworzyć przymierze ducha, łącząc ludzi, którym leży na sercu dobro każdego człowieka, prawda o świętym i pięknym moralnie życiu. Śladami św. Jana Pawła II wzywamy i obieramy Cię, Maryjo, za patronkę czasu zmiany epoki, a przez Twoje wstawiennictwo mówimy Bogu: "Dziękujemy […] za to, że jesteśmy Polakami. Świadomi jednak grzechów i wad naszych, prosimy Cię: daj nam uprzątnąć dom ojczysty. Wyzwól nas od zniewoleń ducha. I tak jak cudownie przeprowadziłeś nas suchą nogą przez «Morze Czerwone», naucz nas być wolnymi" – przywoływał słowa papieskiego nauczania z IV pielgrzymi do ojczyzny (Warszawa, 8.VI.1991 r.).

W szczególny sposób prosimy, Maryjo, o poruszenie polskich sumień, by były wrażliwe na wartości, nazwane w nauczaniu Kościoła katolickiego "nienegocjowalnymi", które nie powinny być nigdy kwestionowane i podważane dla właściwego współżycia międzyludzkiego. Tymi wartościami są: ochrona życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci, szacunek dla małżeństwa jako związku mężczyzny i kobiety oraz prawo rodziców do wychowania dzieci w zakresie przekazu wartości moralnych.

Dwudniowa pielgrzymka Akcji Katolickiej odbywała się pod hasłem "Z Maryją w obronie wiary".

Na następnej stronie publikujemy tekst rozważania biskupa Mirosława Milewskiego, wygłoszony na Jasnej Górze 18 czerwca.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama