Aby słowo znaczyło

Grupa uczniów z trzech szkół podstawowych w Glinojecku, Ościsłowie i Woli Młockiej miała okazję uczestniczyć w zajęciach, poprowadzonych przez Dariusza Kowalskiego, aktora filmowego i teatralnego.

Już w najbliższych dniach młodzież ta będzie startować w międzyszkolnym konkursie poezji patriotycznej „Moja Ojczyzna”, dlatego to spotkanie było wyjątkową okazją, by zetknąć się z profesjonalnym warsztatem pracy ze słowem i tekstem poetyckim.

Dariusz Kowalski, znany aktor telewizyjny i teatralny, absolwent PWST we Wrocławiu, związany z Teatrem Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, przyjechał wczoraj do Glinojecka na zaproszenie Fundacji Tak dla Rodziny. Wszystko bowiem - i warsztaty, i konkurs - jest częścią realizowanego przez nią szerszego projektu "Przez wartości do Niepodległości", w który włączana jest społeczność miasta i gmin Glinojeck.

Tak jak cały rok 2021 ma za patrona Cypriana Kamila Norwida, w 200 lat po śmierci poety, tak i temu wydarzeniu, które odbywało się w Szkole Podstawowej im. M. Konopnickiej w Glinojecku, patronował autor "Promethidiona". Młodzi słuchacze mogli sami przekonać się, jak dokonuje się "ożywianie" tekstu poetyckiego, choćby tak znanego wiersza ze szkolnego kanonu, jak "Moja Piosnka" [II].

Dariusz Kowalski nie tylko dzielił się z młodymi słuchaczami swoim warsztatem interpretacyjnym, ale mówił też o tym, jakich wartości i odpowiedzi na ważne pytania można szukać w poezji. Padły do młodych ważne słowa o wolności, o wspólnocie czy o ciszy, którą niestety zwycięża dziś uzależnienie wielu ludzi od dźwięku. - W ciszy, gdy żadne bodźce nas nie bombardują, może urodzić się coś naszego, własnego, jakiś wiersz, przemyślenia. Potrzebujemy ciszy, by wejść w dialog z samym sobą - mówił aktor do grupy uczniów uczestniczących w otwartym spotkaniu.

Z kolei w czasie warsztatów z osobami startującymi w konkursie recytatorskim przekazał kilka ważnych rad, jak pracować z tekstem poetyckim. Od czego zacząć? Wyjaśniał, że najpierw należy wybrać właściwy repertuar, który będzie pasował do mówiącego, bo tylko wtedy można czuć łączność i jakoś identyfikować się z tekstem. Z tym łączy się też jego dobre zrozumienie. - Wychodząc na scenę, już musisz nieść go w sobie - radził młodzieży.

Inne wskazówki dotyczyły m.in. dobrego opanowania samego tekstu, zrozumienia jego treści i kontekstów historycznych, a także właściwej postawy podczas recytacji i dykcji. Jednocześnie aktor dzielił się swoim stosunkiem do poezji, wskazywał na tych twórców, obok Norwida, których bardzo ceni. Pozostając tematycznie w kręgu poezji patriotycznej, zachęcał też do odważnego, samodzielnego poszukiwania poezji i poetów, z którymi młody człowiek może się identyfikować.

Kilkunastoosobową grupę młodzieży uczestniczącą w warsztatach tworzyły uczennice - ochotniczki na konkurs z klas siódmych i ósmych SP im. M. Konopnickiej w Glinojecku, SP im. Żołnierzy AK w Ościsłowie oraz SP w Woli Młockiej, które to placówki są partnerami projektu Fundacji Tak dla Rodziny.

Sam konkurs odbywa się pod patronatem Łukasza Kapczyńskiego, burmistrza Glinojecka, jednocześnie fundatora nagród. Ostatnim akcentem tych wydarzeń będzie już 17 czerwca spektakl pt. "Spotkanie z poezją myśli", nawiązujący do twórczości Norwida, przygotowany przez Joannę Turalską.

Cały projekt "Przez wartości do Niepodległości", który realizuje Fundacja, prowadzona przez Artura i Aldonę Wiśniewskich, otrzymał dofinansowanie ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego "Niepodległa".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

am