Dzięki głosom mieszkańców, m.in. w Nasielsku i Żurominie staną maszty z flagą państwową, wygrane w rządowym konkursie "Pod biało-czerwoną".
Projekt realizowany pod honorowym patronatem premiera Mateusza Morawieckiego zakłada sfinansowanie zakupu masztów i flag w każdej z gmin w Polsce, której mieszkańcy dołączyli do akcji poprzez głosowanie online.
Rozstrzygnięcie ubiegłorocznego konkursu pokazuje, że najbardziej zmobilizowali się mieszkańcy wsi i małych miast, i to właśnie do nich już niebawem trafią nowe maszty flagowe. Z wyników opublikowanych w serwisie RP 31 stycznia wynika, że łącznie zagłosowały 417 932 osoby.
Wśród gmin z największą liczbą głosów poparcia w województwie mazowieckim wysoko uplasowały się Nasielsk, gdzie zagłosowało 507 osób oraz Żuromin, gdzie oddano 501 głosów. W obydwu przypadkach mieszkańcy pokazali swoje zaangażowanie, ponieważ kryterium dla gmin do 20 tys. mieszkańców zakładało, że wystarczy 100 głosów poparcia, aby otrzymać maszt. W gminach powyżej 20 tys. ale do 100 tys. mieszkańców gwarantem było 500 głosów, a w gminach powyżej 100 tys. mieszkańców potrzebne było 1000 głosów.
- To dla nas bardzo dobra wiadomość. Cieszę się, że projekt spotkał się z takim odzewem mieszkańców. To pokazuje, jak ważne pozostają dla nas symbole narodowe. Jest kilka lokalizacji, gdzie można by ten maszt ustawić. Z pewnością wybierzemy miejsce godne, takie w którym obchodzimy uroczystości państwowe. Czekamy na dalsze instrukcje - mówi Aneta Goliat, burmistrz Gminy i Miasta Żuromin.
Wśród miejscowości, gdzie frekwencja również była duża znalazły się, m.in. Gołymin-Ośrodek w powiecie ciechanowskim (380 głosów), Radzanowo w powiecie płockim (361 głosów), Czerwińsk n. Wisłą w powiecie płońskim (235 głosów) oraz Maków Mazowiecki (231 głosów).
Celem projektu jest upamiętnienie zwycięstwa nad armią bolszewicką w 1920 roku oraz jednoczenie Polaków wokół symboli narodowych.
"Mamy nadzieję, że angażując mieszkańców naszego kraju, zachęcimy ich do refleksji zarówno nad samym patriotyzmem jak i przyszłością Polski. 100-lecie wiktorii odniesionej w Bitwie Warszawskiej stanowi ku temu doskonałą okazję. Dzięki projektowi chcemy także budować wspólnotę i wzmacniać ideę zaangażowanego społeczeństwa obywatelskiego. Niech biało-czerwona dumnie, przez cały rok, powiewa w sercach naszych małych Ojczyzn!" - czytamy na stronie rządowej.
Teraz z poszczególnymi gminami będzie kontaktował się urząd wojewódzki ustalając dalsze etapy projektu.