Nowy numer 11/2024 Archiwum

Piękne, tradycyjne, prawdziwe...

Od początku 10-letniej historii płockiego Orszaku Trzech Króli towarzyszy mu rodzinny konkurs szopek, który odbył się i tym razem, mimo pandemicznych obostrzeń.

Chociaż nagrody i dyplomy będą wręczone za kilkanaście dni, to uczestnicy mogli poznać wyniki konkursu już wczoraj, podczas orszaku kolędowego w Stanisławówce. - Chcieliśmy, aby ten czas przygotowania szopek bożonarodzeniowych pomógł rodzinom radośniej spędzić ten trudny okres w duchu chrześcijańskiej nadziei, że Bóg przychodzi, by dać pokój i miłość. I to przychodzi do konkretnej rodziny, do każdego człowieka. Chodziło też, aby te rodziny podczas budowania szopek tworzyły taki mały domowy Kościół - zwraca uwagę s. Dominika Dudzik, pasjonistka, pracownik Wydziału Katechetycznego płockiej kurii i koordynator konkursu.

Tym razem, z powodu ograniczeń spowodowanych pandemią, musiał on przybrać trochę inną formę. Zamiast przyniesienia gotowej pracy do siedziby wydziału, uczestnicy mieli za zadanie nagrać komórką krótki film z przygotowania betlejemskiej szopki przez członków rodziny i przesłać go wraz ze zdjęciem organizatorom. Za każdym razem konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem, o czym świadczą choćby rodzinne szopki bożonarodzeniowe z ubiegłego roku.

W tym roku wpłynęło znacznie mniej prac, ale jury udało się jednak wyłonić zwycięzców. I miejsce przypadło dziełu Magdy Wiśniewskiej ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 23 im. Armii Krajowej w Płocku (parafia św. Krzyża). II miejsce zajęła praca Julii Brzozowskiej ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Władysława Broniewskiego w Płocku-Radziwiu (parafia św. Benedykta). Na III miejscu znalazła się szopka bożonarodzeniowa Antka Zuchory, który uczy się w Szkole Podstawowej im. Ziemi Mazowieckiej w Liszynie (parafia św. Marcina w Słupnie).

Nie byłoby tych pięknych, domowych, szopek, gdyby nie wsparcie dorosłych - rodziców, dziadków, co dokumentują nagrania, a także nauczycieli: Bernadetty Staniszewskiej, Bogumiły Matkowskiej i Ewy Beaty Popowskiej.

Są rodziny, które są wierne temu konkursowi, jak rodzina państwa Anny i Michała Brzozowskich, która brała udział już po raz szósty. - Faktycznie, wśród uczestników mamy nawet takie rodziny, które biorą udział w konkursie kilka lat z rzędu. Widzę, jak rosną ich dzieci i jak ta tradycja jest podtrzymywana - cieszy się s. Dominika.

Konkurs odbywał się pod hasłem: "Bóg się rodzi, moc truchleje". Nagrody dla zwycięzców ufundowały Wydział Katechetyczny i Wydział ds. Rodzin płockiej kurii.

Oto nagrodzone prace:

I miejsce - praca Magdy Wiśniewskiej

Piękne, tradycyjne, prawdziwe...  

II miejsce - praca Julii Brzozowskiej

Piękne, tradycyjne, prawdziwe...  

 III miejsce - praca Antka Zuchory

Piękne, tradycyjne, prawdziwe...  
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy