- Przepajajmy świat naszych małych ojczyzn odwiecznym dobrem, prawdą i miłością. Przepajajmy uczciwie, rzetelnie i heroicznie - mówił do przedstawicieli środowiska naukowego bp Piotr Libera podczas dorocznej Mszy św. dla akademików.
W niedzielę uroczystej Mszy św., transmitowanej również na falach Katolickiego Radia Diecezji Płockiej, przewodniczył bp Piotr Libera, który przypomniał w homilii o trzech ważnych intencjach tej modlitwy.
Pierwsza to inauguracja nowego roku akademickiego, z udziałem władz uczelni Płocka i północnego Mazowsza. - Życzę wam, żebyście nie zapominali o skrzydłach, na których duch ludzki szybuje ku prawdzie. "Wiara i rozum - że zacytuję pamiętne słowa św. Jana Pawła II, otwierające encyklikę »Fides et ratio« - są jak dwa skrzydła, na których duch ludzki unosi się ku kontemplacji prawdy" - akcentował biskup płocki.
Druga ważna intencja to 200. rocznica powołania Towarzystwa Naukowego Płockiego, które, jak przypomniał bp Piotr, powstało w "ciemną noc zaborów, by uchronić to, co polskie, mazowieckie i płockie, aby zachować łączność guberni, skazanej przez carat na prowincjonalność, z najczystszymi źródłami kultury zachodniej oraz inspirować poszukiwania historyczne oraz czytelnictwo i muzealnictwo".
- Założycielami Towarzystwa byli: rektor Szkoły Wojewódzkiej Płockiej Kajetan Morykoni, weteran wojen napoleońskich pułkownik Stanisław Dembowski, wspomniany już biskup płocki, senator Królestwa Polskiego Adam Prażmowski - jego pierwszy prezes. Członkami zaś byli od początku aż do dziś liczni płoccy kapłani i świeccy katolicy. A już żadne chyba towarzystwo naukowe w Polsce nie może poszczycić się tym, że jego wiceprezesem był błogosławiony świętego Kościoła rzymskiego: błogosławiony biskup męczennik Antoni Julian Nowowiejski - mówił w homilii bp P. Libera, wskazując na bogatą historię i doniosłą rolę jubilata - Towarzystwa Naukowego Płockiego.
Jednocześnie modlitwa akademików w Płocku związana jest od lat z Dniem Papieskim, organizowanym w tym roku po raz dwudziesty, pod hasłem "Totus Tuus". Ta dewiza, wskazał bp Piotr, wyraża zaufanie św. Jana Pawła II - naukowca, fenomenologa, etyka, poety, księdza i nade wszystko biskupa i papieża - Maryi i Bogu.
- "Totus Tuus". Jakże nie widzieć w tych słowach przedłużenia wersetu tak pięknie odśpiewanego przed chwilą starożytnego psalmu: "Pan jest moim pasterzem, niczego mi nie braknie, pozwala mi leżeć na zielonych pastwiskach". Także starochrześcijański hymn Te Deum kończą słowa: "W Tobie, Panie, zaufałem, nie zawstydzę się na wieki". To wyraz tego, czym jest prawdziwa wiara: nie tylko światopoglądem, nie tylko pewną życiową filozofią, lecz nade wszystko spotkaniem i najgłębszym zawierzeniem się Bogu, rzuceniem się w ramiona Matki! - akcentował w homilii na XX Dzień Papieski biskup płocki.
Ordynariusz naszej diecezji zachęcił też do przepajania lokalnej ojczyzny dobrem, prawdą i miłością. - Przepajajmy uczciwie, rzetelnie i heroicznie. To jest nasz święty obowiązek - podkreślił.
oprac. am