Nowy numer 2/2021 Archiwum

Opinogóra. Pamięci ostatniego wójta

Wacław Zmorzyński był wójtem gminy Opinogóra Górna w latach II Rzeczypospolitej. Zginął tuż przed końcem II wojny światowej w niemieckim obozie koncentracyjnym w Mauthausen. Teraz w holu opinogórskiego urzędu gminy odsłonięto poświęconą mu tablicę pamiątkową.

Odsłonięcie poprzedziła Msza św. w kościele parafialnym, której przewodniczył ks. proboszcz Jarosław Arbat. - Uroczystość, w której uczestniczymy, uwiarygadnia naszą lokalną władzę i przypomina aktualnym włodarzom gminy, jaką cenę zapłacili ich poprzednicy za wolną Polskę - mówił ks. proboszcz.

Tablicę odsłonili obecny wójt gminy Piotr Czyżyk i najstarszy wnuk Wacława Zmorzyńskiego - Wiesław Szymański. - Wyjątkowa, rodzinna uroczystość w Opinogórze pokazała, jak ważna jest pamięć… Pamięć o historii lokalnej, lokalnych bohaterach, naszych korzeniach, ludziach, którzy służbę mieszkańcom i miłość do rodziny stawiali wyżej niż własne życie - komentowała obecna na uroczystości Joanna Potocka-Rak, starosta ciechanowski.

Ostatnie tygodnie pokazały, że władze i mieszkańcy gminy Opinogóra Górna dbają o pamięć o lokalnej historii. Na skrzyżowaniu dróg w Opinogórze Dolnej ustawiono (w miejsce starego) nowy krzyż, tzw. morowy. W Kątach odsłonięto zaś tablicę poświęconą pamięci mieszkańca tej miejscowości Romana Konwerskiego, który w 1942 r. odmówi niemieckim zbrodniarzom pomocy przy egzekucji czworga żołnierzy Armii Krajowej. Przypłacił to życiem zamordowany - tak jak wójt Zmorzyński - w obozie w Mauthausen.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama