Nowy numer 17/2024 Archiwum

Jak w tym roku pielgrzymować na Jasną Górę?

Tegoroczna 39. Piesza Pielgrzymka Diecezji Płockiej na Jasną Górę przejdzie do historii jako pielgrzymka-sztafeta.

Słowo biskupa Piotra Libery

Kochani Jasnogórscy Pielgrzymi!

Kochani Diecezjanie!

W tym roku, z racji trwającej epidemii Covid-19, Piesza Pielgrzymka Diecezji Płockiej nie może niestety odbyć się w tradycyjnej formie.

Ta niełatwa decyzja została podjęta w oparciu o rozporządzenia państwowe, sanitarne, a także wskazania Konferencji Episkopatu Polski. Kierujemy się troską o bezpieczeństwo i zdrowie ludzkie. Nie chcemy narażać pielgrzymów, goszczących pielgrzymkę, a także wszystkich spotykanych po drodze ludzi. Nie wiemy też jeszcze dzisiaj jak będzie wyglądała sytuacja epidemiologiczna w sierpniu br.

Wiemy jednak, jak wielkim dobrem duchowym jest piesze pielgrzymowanie do naszej Matki i Królowej, jak wiele łask przynosi. Nie chcemy więc przerywać długoletniej tradycji naszej pielgrzymki. Podjęliśmy decyzję, że 39. Piesza Pielgrzymka Diecezji Płockiej będzie miała wyjątkowo inną formę. Szczegóły będą podane w Komunikacie Głównego Przewodnika. Niemniej serdecznie proszę, aby ci, którzy wyruszą, swój pielgrzymi trud i modlitwę ofiarowali w intencji naszej diecezji oraz o ustanie epidemii w naszym kraju i na świecie. Proszę również, aby dziękowali za zbliżającą się beatyfikację sługi Bożego Prymasa Stefana Wyszyńskiego i za osobę św. Jana Pawła Wielkiego, w stulecie jego urodzin. Przed oblicze Czarnej Madonny zanieście intencje wszystkich, którzy chcieliby pielgrzymować, a nie mogą. Jednocześnie proszę, aby ściśle przestrzegać tegorocznego, specyficznego ze względu na okoliczności sposobu pielgrzymowania i nie organizować grup, które by dołączyły do Pielgrzymujących. Zróbmy to w duchu odpowiedzialności za zdrowie swoje i innych, nie stwarzajmy niepotrzebnego zagrożenia. Pamiętajmy, że koronawirus, ten niewidzialny przeciwnik jest nadal groźny. Pielgrzymka w tym roku będzie miała charakter wybitnie pokutny i przebłagalny. Nie będzie się odbywać w świetle reflektorów i transmisji online.

Zachęcam wszystkie parafie i wszystkich duszpasterzy do organizowania tradycyjnych Apeli Jasnogórskich w dniach 6-14 sierpnia 2020 r., aby nie zabrakło duchowego wsparcia dla pielgrzymujących i łączności z Jasną Górą. Materiały, z których będzie można skorzystać podczas apeli, będą wkrótce do pobrania ze strony internetowej diecezji płockiej, Wydziału Duszpasterskiego i Pieszej Pielgrzymki Diecezji Płockiej. Rozważania będą przygotowane w oparciu o Śluby Jasnogórskie Prymasa Wyszyńskiego. Niech nam pomogą przygotować się na beatyfikację tego wielkiego Polaka. 39. Piesza Pielgrzymka Diecezji Płockiej będzie odbywać się pod hasłem: "Stawiam na Maryję", które jest zainspirowane słowami Prymasa Tysiąclecia, który zwykł często powtarzać: "wszystko postawiłem na Maryję".

Zachęcam także, aby w zbliżające się wakacje, a zwłaszcza w okresie trwania pielgrzymki, odwiedzać sanktuaria maryjne, szczególnie w naszej diecezji, i powierzać się opiece Maryi, naszej Matki, którą w Litanii loretańskiej nazywamy Uzdrowieniem Chorych.

Niech Dobry Bóg nam wszystkim błogosławi na ten trudny czas. A Maryja, Pani Jasnogórsk,a niech nas otacza swoją miłością i czułością!

bp Piotr Libera

Płock, dnia 9 czerwca 2020 r.

Komunikat przewodnika głównego 39. Pieszej Pielgrzymki Diecezji Płockiej na Jasną Górę w 2020 r.

1. W związku z trwającą epidemią koronawirusa tegoroczna pielgrzymka nie może odbyć się tradycyjnej formie. Mając na względzie bezpieczeństwo, zdrowie, zarówno pielgrzymów, jak i spotykanych, i goszczących pielgrzymkę ludzi, a także niepewną sytuację epidemiologiczną w najbliższych tygodniach, zmuszeni jesteśmy do innej organizacji pielgrzymki.

2. Obecnie nadal obowiązuje rozporządzenie mówiące o zachowaniu odstępów między ludźmi, którzy się gromadzą. Ten przepis nie pozwala m.in. na tradycyjną pielgrzymkę. Trudno sobie wyobrazić wspólną Eucharystię, wieczorny apel czy obiad we wspólnocie liczącej ponad tysiąc osób z zachowaniem odstępów.

3. Tegoroczna pielgrzymka będzie miała charakter "sztafety". Każdego dnia będzie pielgrzymowała inna grupa, pod kierunkiem swojego ks. przewodnika i będzie pielgrzymowała jeden dzień. Nie przewidujemy w tym roku noclegów podczas pielgrzymki czy korzystania ze wspólnych basenów do wieczornego mycia. Przewodnik danej grupy organizuje przyjazd na trasę swojej grupy, a także jej odjazd wieczorem. Apel wieczorny odbędzie się od razu po dojściu grupy.

4. Porządek wędrowania poszczególnych grup będzie wyglądał następująco:

  • 6 sierpnia – grupa biało-czerwona (Płock Wschód, Płock Zachód, Bielsk, Bodzanów) – ks. Piotr Gadomski
  • 7 sierpnia – grupa biała  (Ciechanów Wschód, Ciechanów Zachód, Strzegowo) – ks. Tomasz Dec
  • 8 sierpnia – grupa zielona (Sierpc, Dobrzyń n/Wisłą, Tłuchowo) i grupa żółta (Gostynin, Gąbin) – ks. Adam Kowalski i ks. Leszek Rutkowski
  • 9 sierpnia – grupa granatowa (Płońsk Południe, Płońsk Północ, Raciąż, Wyszogród) i grupa miedziana (Mława Wschód i Mława Zachód) – ks. Wojciech Nikodymczuk i ks. Krzysztof Drzazgowski
  • 10 sierpnia – grupa błękitna (Nasielsk, Zakroczym) – ks. Sławomir Ambroziak
  • 11 sierpnia – grupa srebrna (Pułtusk, Serock) – ks. Krzysztof Stawicki
  • 12 sierpnia – grupa brązowa (Rypin, Dobrzyń n/Drwęcą, Żuromin) i grupa pomarańczowa (salezjańska) – ks. Jakub Kępczyński  i Ks. Jarosław Stasiński SDB
  • 13 sierpnia – grupa złota (Przasnysz, Maków, Dzierzgowo) – ks. Łukasz Rogowski

Prosimy o przestrzeganie tego porządku i nie stwarzanie trudnych sytuacji na trasie, które mogłyby zakłócić pielgrzymowanie, a nawet doprowadzić do przedwczesnego zakończenia całej pielgrzymki!

5. O wszystkich szczegółach dotarcia na trasę i powrotu poinformują  przewodnicy grup. Osoby starsze proszone są o pozostanie w tym roku w domu. Prosimy o roztropny udział dzieci w tegorocznej pielgrzymce.

6. Tegoroczna 39. Piesza Pielgrzymka z Płocka na Jasną Górę wyruszy pod hasłem: "Stawiam na Maryję". Będzie ona przygotowaniem do beatyfikacji Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia.

7. Pielgrzymka wyruszy 6 sierpnia 2020 r. z płockiej katedry po Mszy św. koncelebrowanej pod przewodnictwem biskupa Piotra Libery o godz. 6.

8. Wejście na Jasną Górę będzie 14 sierpnia 2020 r. w godzinach porannych (7.30-8.15), z udziałem biskupa Mirosława Milewskiego. Wszystkich sympatyków pielgrzymki zapraszamy w tym czasie na Wały Jasnogórskie na przywitanie i wspólne wejście oraz do udziału na Mszy św. o godz. 9, kończącej tegoroczną pielgrzymkę. Prosimy w tym roku nie organizować przyjazdów autokarów do Wierzchowiska, czyli na ostatni nocleg.

9. Zapisów w tym roku dokonujemy u przewodników grup bądź u osób przez nich wskazanych.

10. Opłata pielgrzymkowa w tym roku wynosi symboliczne 10 zł od pielgrzyma. Każdy pielgrzym otrzyma gadżety pielgrzymkowe. Pieniądze będą też przeznaczone na zakup leków oraz działalność kuchni pielgrzymkowej. Wpłaty dokonujemy również u przewodników grup.

11. Wszystkich, którzy podejmą trud pielgrzymowania, prosimy o szczególną ostrożność, rozwagę i zastosowanie się do panujących przepisów.

12. Zapraszamy do duchowego pielgrzymowania wszystkich tych, którzy z racji choroby, pracy bądź innych przyczyn nie mogą pójść pieszo. Pragniemy w ten sposób utworzyć wielką wspólnotę modlitewną, która będzie wspierać wszystkich wędrujących w tak ważnych intencjach Kościoła, ojczyzny, rodzin i osobistych. Zachęcamy do udziału w wieczornych Apelach Jasnogórskich w swoich parafiach.

13. Zastrzegamy możliwość zmiany organizacji tegorocznej pielgrzymki. Uzależnione jest to od sytuacji epidemiologicznej w naszym kraju.

ks. Jacek Prusiński

Płock, dnia 10 czerwca 2020 r.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy