Nowy numer 43/2020 Archiwum

Najbardziej brakuje kontaktu z drugim człowiekiem

Od marca diecezjalny ośrodek Caritas w Popowie-Letnisku stał się jednym z miejsc, gdzie powracający do kraju przechodzą okres kwarantanny.

Wielu zna to urokliwe miejsce z rekolekcji, spotkań, konferencji, wakacyjnych kolonii, a nawet wesel. Gdy przez pandemię koronawirusa dotychczasowa działalność nie mogła być kontynuowana, w porozumieniu z wojewodą mazowieckim Ośrodek Charytatywno-Szkoleniowy Caritas został przekształcony w miejsce zbiorowej kwarantanny. To nowa sytuacja, z którą muszą mierzyć się zarówno poddający się tej izolacji, jak i pracownicy popowskiego ośrodka.

– To nie jest przyjemny widok, kiedy przyjeżdża karetka pogotowia, a sanitariusze ubrani są w maski i kombinezony. Ten obraz budzi niepokój i w nas, i w osobach objętych kwarantanną. Na początku baliśmy się, bo nie mieliśmy pojęcia, jak to będzie wyglądało. Teraz jest lepiej, chociaż środki ostrożności zachowujemy te same. Przychodząc i wychodząc, dezynfekuję moje stanowisko pracy, klamki, klucze, noszę maseczkę – opowiada Katarzyna Wrzesińska-Śliwa, pracownik recepcji obiektu. Aby miejsce dobrze spełniało swoją nową rolę, trzeba było przeorganizować dotychczasowe zasady jego funkcjonowania i wprowadzić dodatkowe środki ostrożności. Bezpośredni kontakt z potencjalnie zarażonymi ma jedynie kierownik obiektu.

– Jesteśmy podzieleni na trzy zespoły: ci, którzy wracają codziennie do domu, czyli recepcja i portiernia; następnie zespół, który pozostaje na miejscu przez tydzień lub dwa, czyli pracownicy kuchni. Moje zadanie polega na rozniesieniu posiłków i dostarczeniu do pokojów potrzebnych rzeczy. Ze względów bezpieczeństwa jestem odizolowany od reszty pracowników – opowiada kierownik obiektu ks. Paweł Rokicki. Kierowani na izolację nie mogą opuszczać pokoju, w którym mają dostęp do wi-fi, książek, muzyki. Potrzebne rzeczy dostarczane są im pod drzwi. Regularnie przyjeżdża patrol policji, aby weryfikować przestrzeganie założeń kwarantanny. Pierwsze 53 osoby skierowane do Popowa wróciły do Polski w ramach programu „LOT do domu”. Ich pobyt w Popowie zakończył się 16 kwietnia. Obecnie w ośrodku przebywają kolejne osoby objęte kwarantanną. Do tej pory żaden z gości nie miał objawów wskazujących na zarażenie wirusem.

– Całe Popowo i okolice wspierają nas modlitwą i dobrym słowem. Przybywających do nas zaopatrzyliśmy w numery kontaktowe do psychologa i kapłana. Są spokojni i pogodzeni z tą tymczasową, choć niełatwą sytuacją. Najbardziej brakuje im kontaktu z drugim człowiekiem. Piszą kartki, podziękowania, dzwonią na recepcję, żeby porozmawiać, wygadać się. Tego potrzebują. Chcemy pomagać, chociaż zdajemy sobie sprawę z ryzyka. Zgodziliśmy się na taką rzeczywistość, bo to nasza misja, przecież jesteśmy ośrodkiem Caritas. To również względy praktyczne – jest to dla nas szansa na przetrwanie, bo wszystkie dotychczasowe rezerwacje, z których finansowaliśmy obiekt, zostały odwołane – dodaje ks. Rokicki.

Kwarantanna uniemożliwiła dostęp nie tylko do usług ośrodka, ale także do terenu wokół obiektu, który sprzyjał rekreacji. W ubiegłym roku przy ośrodku powstała ciesząca się dużym zainteresowaniem ekościeżka, którą współfinansował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Edukacyjne elementy instalacji mają za zadanie uczyć dzieci szacunku do natury. A skoro nie można teraz osobiście cieszyć się tą trasą, pracownicy ośrodka zaczęli zapraszać na wirtualne spacery po lesie. W tym celu umieszczają zdjęcia i opisy poszczególnych elementów ekościeżki na stronie ośrodka, niecierpliwie czekając, aż powrócą tu goście.

– Ośrodek zawsze tętnił życiem. Mieliśmy rezerwacje na spotkania rodzinne, rekolekcje, konferencje, gości hotelowych, spacerowiczów. Wszystko się zatrzymało, nikt nie korzysta z naszej pięknej infrastruktury. I chociaż zdajemy sobie sprawę z tego, jak potrzeba teraz takich miejsc jak nasze, to wyczekujemy dnia, kiedy wszystko wróci do normy – dodaje recepcjonistka.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama