Nowy numer 13/2024 Archiwum

Nowy prepozyt kapituły pułtuskiej

Ks. Wiesław Kosek jest nowym prepozytem Kapituły Kolegiackiej Pułtuskiej i od tej pory przysługuje mu tytuł infułata. W tym prestiżowym gronie księży jest również nowy kanonik gremialny.

Po śmierci ks. inf. Ludomira Kokosińskiego z Ciechanowa, który przez 9 lat stał na czele kapituły kolegiackiej, członkowie tego kapłańskiego gremium dokonali wyboru jego następcy. Uzupełnili również skład kapituły o nowego kanonika gremialnego.

Wybór dokonany 15 marca został kanonicznie potwierdzony przez biskupa płockiego w Wielki Czwartek 9 kwietnia. W tym roku jednak z racji epidemii koronawirusa nie było zwyczajowego spotkania księży po Mszy Krzyżma w katedrze i ogłoszenia tych decyzji.

Informację o nominacjach w kapitule pułtuskiej Kuria Diecezjalna Płocka podała przed kilkoma dniami.

Nowy prepozyt kapituły pułtuskiej  

Ks. inf. Wiesław Kosek jest nowym prepozytem, czyli przewodniczącym Kapituły Kolegiackiej Pułtuskiej. Od 1993 r. jest proboszczem parafii św. Mateusza w Pułtusku i dziekanem dekanatu pułtuskiego. W kapitule kolegiackiej zasiada od 1996 r. Pochodzi z parafii Chamsk k. Żuromina. Święcenia kapłańskie przyjął w 1978 roku.

W czasie swojego 27-letniego pobytu w Pułtusku podjął się gruntownego remontu bazyliki. W czasie prowadzonych prac dokonano bezprecedensowego odkrycia - ukrytego pod tynkiem, oryginalnego renesansowego sklepienia świątyni wraz z polichromią. Dzięki przeprowadzonym wszechstronnym pracom pułtuska bazylika odzyskała dawny blask "perły diecezji", jak mawiał o niej biskup Stanisław Wielgus, a także została wpisana na prestiżową listę Pomników Historii.

Nowy prepozyt kapituły pułtuskiej   Smardzewo, 22 lipca 2019 r. Ks. kan. Henryk Dymek, kustosz sanktuarium Matki Bożej Różańcowej. ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość

Ks. kan. Henryk Dymek jest nowym kanonikiem gremialnym Kapituły Kolegiackiej Pułtuskiej. Od 1996 r. jest proboszczem parafii św. Stanisława Kostki w Smardzewie k. Płońska. Pochodzi z parafii Gradzanowo k. Raciąża. Święcenia kapłańskie przyjął w 1983 roku.

W 2011 r. bp Piotr Libera podniósł kościół w Smardzewie do rangi diecezjalnego sanktuarium Matki Bożej Różańcowej, zaś proboszcza ks. Dymka mianował kustoszem sanktuarium. Od 2010 r. co dwa lata w tym miejscu jest organizowana Diecezjalna Pielgrzymka Kół Żywego Różańca. Dzięki przeprowadzonym pracom materialnym i duszpasterskiemu zaangażowaniu ks. proboszcza 15 sierpnia 2019 r. cudowny obraz Matki Bożej Smardzewskiej został ukoronowany papieską koroną. Aktu tego dokonał arcybiskup Józef Michalik z Przemyśla.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy