Ks. Wiesław Kosek jest nowym prepozytem Kapituły Kolegiackiej Pułtuskiej i od tej pory przysługuje mu tytuł infułata. W tym prestiżowym gronie księży jest również nowy kanonik gremialny.
Po śmierci ks. inf. Ludomira Kokosińskiego z Ciechanowa, który przez 9 lat stał na czele kapituły kolegiackiej, członkowie tego kapłańskiego gremium dokonali wyboru jego następcy. Uzupełnili również skład kapituły o nowego kanonika gremialnego.
Wybór dokonany 15 marca został kanonicznie potwierdzony przez biskupa płockiego w Wielki Czwartek 9 kwietnia. W tym roku jednak z racji epidemii koronawirusa nie było zwyczajowego spotkania księży po Mszy Krzyżma w katedrze i ogłoszenia tych decyzji.
Informację o nominacjach w kapitule pułtuskiej Kuria Diecezjalna Płocka podała przed kilkoma dniami.
Ks. inf. Wiesław Kosek jest nowym prepozytem, czyli przewodniczącym Kapituły Kolegiackiej Pułtuskiej. Od 1993 r. jest proboszczem parafii św. Mateusza w Pułtusku i dziekanem dekanatu pułtuskiego. W kapitule kolegiackiej zasiada od 1996 r. Pochodzi z parafii Chamsk k. Żuromina. Święcenia kapłańskie przyjął w 1978 roku.
W czasie swojego 27-letniego pobytu w Pułtusku podjął się gruntownego remontu bazyliki. W czasie prowadzonych prac dokonano bezprecedensowego odkrycia - ukrytego pod tynkiem, oryginalnego renesansowego sklepienia świątyni wraz z polichromią. Dzięki przeprowadzonym wszechstronnym pracom pułtuska bazylika odzyskała dawny blask "perły diecezji", jak mawiał o niej biskup Stanisław Wielgus, a także została wpisana na prestiżową listę Pomników Historii.
Smardzewo, 22 lipca 2019 r. Ks. kan. Henryk Dymek, kustosz sanktuarium Matki Bożej Różańcowej. ks. Włodzimierz Piętka /Foto GośćKs. kan. Henryk Dymek jest nowym kanonikiem gremialnym Kapituły Kolegiackiej Pułtuskiej. Od 1996 r. jest proboszczem parafii św. Stanisława Kostki w Smardzewie k. Płońska. Pochodzi z parafii Gradzanowo k. Raciąża. Święcenia kapłańskie przyjął w 1983 roku.
W 2011 r. bp Piotr Libera podniósł kościół w Smardzewie do rangi diecezjalnego sanktuarium Matki Bożej Różańcowej, zaś proboszcza ks. Dymka mianował kustoszem sanktuarium. Od 2010 r. co dwa lata w tym miejscu jest organizowana Diecezjalna Pielgrzymka Kół Żywego Różańca. Dzięki przeprowadzonym pracom materialnym i duszpasterskiemu zaangażowaniu ks. proboszcza 15 sierpnia 2019 r. cudowny obraz Matki Bożej Smardzewskiej został ukoronowany papieską koroną. Aktu tego dokonał arcybiskup Józef Michalik z Przemyśla.