Nowy numer 13/2024 Archiwum

Jak się modlić w czasie epidemii?

Ilu wiernych może przebywać w naszych kościołach i jak są sprawowane sakramenty oraz sakramentalia, m.in. pogrzeb? To niektóre z ważnych pytań w czasie koronawirusa.

Miejmy nadzieję, że jest to mały krok w stronę normalności, choć droga do zakończenia epidemii jest jeszcze daleka. Póki co, obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa, przestrzegania wyznaczonego limitu osób uczestniczących w nabożeństwach i zachowania odpowiedniej odległości. Są również wskazania dotyczące liczby osób uczestniczących w pogrzebie na cmentarzu.

O wszystkim dowiadujemy się z rozporządzenia Rady Ministrów z 19 kwietnia "w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii". Czytamy w nim m.in.: "W trakcie sprawowania kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych, w świątyni powinien znajdować się jeden uczestnik na 15 mkw. powierzchni tego budynku, oprócz osób sprawujących kult religijny. Na cmentarzu winno być nie więcej niż 50 uczestników podczas jednego pogrzebu, oprócz osób sprawujących kult religijny, osób dokonujących pochowania lub osób zatrudnionych przez zakład lub dom pogrzebowy".

Powyższe rozporządzenie weszło w życie w poniedziałek 20 kwietnia. Warto zwrócić uwagę na różnicę, jaka wystąpi między liczbą uczestników liturgii pogrzebowej w kościele i tej dopuszczalnej na cmentarzu. Dlatego przytaczamy limity wiernych dla niektórych kościołów diecezji.

Jeśli chcecie, abyśmy podali limity dla innych kościołów - możecie przysyłać informację na adres: plock@gosc.pl.

W Płocku: w katedrze - do 70 osób, w farze - do 47, w parafii św. Jadwigi Królowej - ponad 100 osób, w Stanisławówce w górnym kościele może uczestniczyć do 100 osób, natomiast w dolnym kościele - do 40 wiernych. U ojców klaretynów na Górkach (parafia św. Maksymiliana Kolbego) jednorazowo może przebywać w kościele i uczestniczyć w liturgii 20 osób. Jednocześnie klaretyni przywracają w swojej parafii od 20 kwietnia Msze św. odprawiane z udziałem wiernych; w dni powszednie jest też dodatkowa Msza św. o godz. 10, zaś w niedziele dodatkowo o 16.00 i 20.00. W parafii Świętego Krzyża w tymczasowej kaplicy może przebywać 20 osób, natomiast w parafii św. Wojciecha - 90 osób.

W Ciechanowie: u św. Franciszka z Asyżu - 90 osób, w farze - 57, u Matki Bożej Fatimskiej - 50, u św. Tekli - ok. 50, u św. Piotra - 40, u błogosławionych biskupów męczenników - 20.
W parafii Matki Bożej Fatimskiej w niedziele została wprowadzona dodatkowa Msza św. o godz. 16.

W Baboszewie - do 49 osób.

W Dobrzyniu n. Drwęcą (parafia św. Katarzyny Aleksandryjskiej) jednorazowo może przebywać w kościele do 30 osób.

W Gąbinie w parafii św. Mikołaja limit wiernych obecnych na Mszy św. wynosi 30 osób.

W Glinojecku - do 70 osób.

W Gostyninie w kościele parafii św. Marcina jednocześnie może przebywać do 80 osób, zaś w parafii Miłosierdzia Bożego limit wynosi 28 osób.

W Makowie Mazowieckim w farze (parafia św. Józefa) może przebywać do 41 osób, zaś u św. Brata Alberta - 28 osób.

W Płońsku w kościele parafii św. Michała Archanioła od 20 kwietnia może przebywać jednocześnie 31 osób. Z kolei limit uczestniczących w nabożeństwie w parafii parafia św. Maksymiliana Kolbego wynosi 58 osób. W najmłodszej płońskiej parafii - pw. św. o. Pio - może przebywać w kościele maksymalnie 28 osób.

W Mławie w parafii św. Stanisława BM w dzień powszedni i w niedzielę może uczestniczyć 67 osób. W parafii Matki Bożej Królowej Polski podczas Mszy św. i nabożeństw może od 20 kwietnia uczestniczyć 90 osób. W mławskiej parafii na Wólce (parafia św. Jana Kantego) limit wynosi 43 osoby, zaś u Świętej Rodziny - 45 osób.

W Nasielsku w parafii św. Wojciecha - do 50 osób, zaś w parafii św. Katarzyny - do 38 osób.

W Pniewie k. Pułtuska - do 78 osób.

W Przasnyszu: w farze do 37 osób, u ojców pasjonistów - do 65 wiernych, w parafii Chrystusa Zbawiciela - do 30 osób.

W Pułtusku: w bazylice - do 60 osób, w kościele szkolnym - do 65, w kościele św. Józefa - ok. 30 osób.

W Rypinie w kościele parafii św. Stanisława Kostki obecny limit wiernych wynosi 140 osób, zaś w kościele farnym (parafia Trójcy Świętej) liczba wiernych na Mszy św. nie może przekroczyć 36 osób.

W Serocku - do 20 osób.

W Sierpcu: w farze - do 33 osób, w kościele Ducha Świętego - 7 osób, w dawnym kościele szkolnym - do 30 wiernych.

W Sochocinie - do 35 osób, w kaplicy filialnej w Kołozębiu - do 10 osób.

W Strzegowie - do 40 osób.

W Zakroczymiu - do 50 osób.

W naszych sanktuariach limity osób również zależą od wielkości świątyń. I tak: w sanktuarium Bożego Miłosierdzia na Starym Rynku w Płocku jednorazowo może przebywać 10 osób, w bazylice w Czerwińsku n. Wisłą - 15, w Sierpcu - 38 osób, w Oborach - 20, w Skępem - 50, w Smardzewie - 25, w Żurominie - do 50 osób.

Dodajmy, że w związku z trwającym stanem epidemii odwołane zostały posługi pasterskie księży biskupów zaplanowane do końca kwietnia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy