Nowy numer 17/2024 Archiwum

Mój kościół online

W tym roku Orędzie Paschalne usłyszą wszyscy, chociaż w świątyniach nie będzie nikogo - takie możliwości dają wirtualne ambony i internetowe duszpasterstwo, z którymi od marca mierzą się i oswajają zarówno wierni jak i kapłani.

Przypomnijmy, że bp Piotr Libera wkrótce po ogłoszeniu przez premiera Mateusza Morawieckiego decyzji o wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemicznego i w odpowiedzi na komunikat abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, wydał rozporządzenie dla diecezji. Przyłączył się do ogólnopolskiej prośby o pozostanie w domach i do modlitwy przeżywanej w duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła za pomocą dostępnych mediów. Udzielił dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnych Mszach św., odwołał rekolekcje w parafiach i wspólnotach. Zgodnie z tym rozporządzeniem diecezjalne kościoły pozostały otwarte w ciągu dnia, a wieczorami kapłani w łączności z wiernymi modlą się o ustanie epidemii.

Od samego początku obowiązywania nowych wytycznych, internet zalała fala ewangelizacyjnych treści. Wielu duszpasterzy od razu rozpoczęło transmisje Mszy św., adoracji Najświętszego Sakramentu czy wieczornego Różańca. Jednym z pierwszych był ks. Zbigniew Paweł Maciejewski, proboszcz parafii w Winnicy k. Nasielska. Kapłan od dawna wykorzystuje potencjał multimediów w swojej pracy duszpasterskiej. – Nagrywam swoje kazania i wrzucam je do sieci. Ludzie poszukują takich treści. Wiem też, że korzystają z tego księża, czerpiąc inspiruje dla swoich parafii. Przykład ostatnich tygodni pokazał, że nawet jeśli się czegoś nie lubi, tak jak ja nie jestem przekonany do Facebooka, to tylko dzięki jego zasięgom możliwe było szybkie informowanie ludzi o zaistniałych zmianach. Działania w sieci trzeba potraktować jako narzędzie, które umożliwia dotarcie do ludzi – mówi proboszcz z Winnicy.

Lata funkcjonowania w przestrzeni internetowej wyczuliły go na potrzeby wiernych, więc widząc emocje i niepokój jakie zrodziły się w ostatnim czasie, napisał poradnik "Jak przeżyć i zachować wiarę gdy zabraknie kościoła i księdza". Jest to przewodnik dla ludzi wierzących, którzy pragną zachować i rozwinąć swoją wiarę w trudnych czasach. Znalazły się tam wskazówki mające pomagać pielęgnować domowe kościoły oparte na słowie Bożym i budować świadomość tego, że Bóg przychodzi do człowieka na wiele sposobów. Druki ks. Maciejewski kolportuje wśród swoich parafian a także udostępnia na stronie Fundacji Nasza Winnica.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy