Ponad 100 osób uczestniczyło w Przasnyszu w Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Takie sportowe upamiętnienie żołnierzy antykomunistycznego podziemia niepodległościowego w poświęconym ich pamięci dniu miało miejsce w mieście nad Węgierką już po raz czwarty. W tym roku przasnyski bieg odbył się w ramach 8. edycji ogólnopolskiego biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych – "Tropem Wilczym". Ponad 100 uczestników w bardzo różnym wieku miała do wyboru trzy dystanse: honorowy o długości 1 kilometra, trasę liczącą 1963 metry, nawiązującą do daty śmierci ostatniego poległego w walce z bronią w ręku żołnierza wyklętego, Józefa Franczaka ps. Lalek, oraz trasę długości 5 kilometrów.
Wśród biegnących bardzo liczną grupę stanowiły dzieci i młodzież, którym nierzadko towarzyszyli rodzice. Wielu uczestników wystartowało w koszulkach z wizerunkami żołnierzy wyklętych. Byli też obecni żołnierze 2. Ośrodka Radioelektronicznego w Przasnyszu oraz 5. Mazowieckiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej z Ciechanowa, amatorzy biegania m.in. z Przasnysza i okolic, Ciechanowa, Jednorożca oraz Płońska. W biegu wzięli również udział burmistrz Przasnysza Łukasz Chrostowski, przewodniczący Rady Miejskiej Wojciech Długokęcki oraz starosta przasnyski Krzysztof Bieńkowski, który objął wydarzenie honorowym patronatem. Na najlepszych biegaczy czekały puchary i dyplomy, a na wszystkich uczestników pamiątkowe medale oraz gorąca żołnierska grochówka.
Bieg został zorganizowany przez miasto Przasnysz, jednostkę wojskową 2. Ośrodek Radioelektroniczny w Przasnyszu oraz Klub Sportowy "Przaśnik".
W Narodowym Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych jego bohaterów w podobny sposób uczczono również w położonych na krańcach diecezji płockiej Górach Dębowych, gdzie odbył się Bieg Partyzanta, którego uczestnikami byli uczniowie klas wojskowych ze szkół średnich północnego Mazowsza. Zwycięzcami i zdobywcami nagrody głównej czyli szabli starosty powiatu przasnyskiego okazała się drużyna z Zespołu Szkół Powiatowych im. mjr. H. Sucharskiego w Przasnyszu. Góry Dębowe związane są z działalnością oddziału por. Wiktora Zacheusza Nowowiejskiego ps. Jeż, pod którego pomnikiem rozpoczął się Bieg Partyzanta.
Wojciech Ostrowski