Nowy numer 44/2020 Archiwum

Herma w piastowskim skarbcu

Bezcenne zabytki z naszego skarbca katedralnego przez najbliższe tygodnie można oglądać nie w Płocku, ale na Wawelu w Krakowie.

Relikwiarz św. Zygmunta, kielich i patena księcia Konrada Mazowieckiego oraz puszka z Czerwińska n. Wisłą znalazły się na wyjątkowej wystawie w Krakowie. Te jedne z najcenniejszych XII- i XIII-wiecznych eksponatów z Tumskiego Wzgórza są prezentowane wśród 50 unikatowych przedmiotów na wystawie „Skarby epoki Piastów”, przygotowanej z okazji 700. rocznicy koronacji króla Władysława Łokietka. Wystawa potrwa do 19 kwietnia.

Co więcej, ilustracja hermy św. Zygmunta znalazła się na okładce zaproszeń promujących tę wyjątkową wystawę. – Nigdy wcześniej nie doszło do zgromadzenia w jednym miejscu muzealnym najważniejszych obiektów z tamtej epoki, a zarazem najważniejszych pod względem artystycznym. W ten sposób zrekonstruowaliśmy skarbiec Piastów – powiedział prof. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego. Dla Krakowa wyjątkowym wydarzeniem jest fakt, że cenne zabytki m.in. z Gniezna, Kalisza, Kielc, Płocka i Włocławka do połowy kwietnia są eksponowane razem na Wawelu.

– Herma św. Zygmunta i kielich Konrada po odzyskaniu ich na początku lat 80. ubiegłego wieku bardzo sporadycznie, tylko w wyjątkowych okolicznościach, opuszczały Tumskie Wzgórze. Teraz okoliczność jest też wyjątkowa. W marcu, jeszcze przed zamknięciem wystawy w Krakowie, herma powróci do naszego skarbca – mówi Barbara Piotrowska, wicedyrektor Muzeum Diecezjalnego w Płocku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama