Ukazał się szósty tom regionalnego czasopisma.
W nowym tomie naukowo-kulturalno-artystycznego czasopisma znalazły się artykuły o tematyce od średniowiecza do chwili obecnej. Siostra Donata Koska, mniszka klaryska kapucynka, pisze o dwóch opatkach przasnyskiego klasztoru: m. Marii Izabelli Lebenstein i m. Marii Honoracie Szwarc. Osoby zainteresowane historią Kościoła z pewnością zaciekawi również tekst dr. Piotra Kaszubowskiego o martyrologii duchowieństwa dekanatu przasnyskiego w latach II wojny światowej. O "cudzie nad Węgierką", czyli bitwie przasnyskiej w 1920 r. pisze Mariusz Maciaszczyk, prezes GRH 14. Pułk Strzelców Syberyjskich. Dr Antoni Krzysztof Sobczak, zastępca dyrektora Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, poświęcił swój artykuł ciekawej, choć mało znanej postaci Bernarda Millera, kierownika Inspektoratu Straży Granicznej w Chorzelach i Przasnyszu w okresie międzywojennym.
Tekstów o innych związanych z ziemią przasnyską osobach znajdziemy w roczniku więcej. Nie wszystkie z nich można uznać za postacie godne upamiętnienia ze względu na ich zasługi czy bohaterskie czyny. Przykładem tego jest Stanisław Niszczotna - przed II wojną światową polski policjant, w czasie okupacji - oddany współpracownik władz niemieckich, a po wojnie - funkcjonariusz komunistycznego Urzędu Bezpieczeństwa, o którym pisze dr Wojciech Łukaszewski.
O tym, jak dawne siedziby szlacheckie nie tylko odzyskują swój blask, ale także na nowo stają się lokalnymi centrami życia społecznego i kulturalnego, piszą Jan Dulak i Jan Maria Kłoczowski, właściciele dworów w Krzynowłodze Wielkiej i w sąsiadujących z nią Bogdanach Wielkich. Na łamy rocznika trafił też niepublikowany dotąd tekst nieżyjącego już zasłużonego regionalisty Mariusza Bondarczuka o ukazującej się latach 90. ubiegłego wieku "Gazecie Przasnyskiej".
Rocznik Przasnyski 2019 ukazał się dzięki finansowemu wsparciu miasta Przasnysz, gmin Czernice Borowe i Jednorożec, Nadleśnictwa Parciaki oraz Banku Spółdzielczego w Przasnyszu. Spotkanie promocyjne nowego tomu zostało wpisane na listę wydarzeń Europejskich Dni Dziedzictwa 2019.
Wojciech Ostrowski