Pod Płońskiem obchodzono 99. rocznicę bitwy pod Arcelinem, gdzie Sowietów zwyciężyli szwoleżerowie Józefa Piłsudskiego.
Obchody rozpoczęły się Mszą św. w płońskiej kaplicy parafii pw. św. o. Pio. Ksiądz prof. Ireneusz Mroczkowski przypomniał o męstwie walczących w 1920 roku. – To nie upiększanie historii. To historia prawdziwa. Oni wiedzieli, co oznacza hasło: "Bóg, honor, ojczyzna". Wiedzieli, co to zbawienie. A zbawieni to ci, którzy do końca są wierni słowu Boga, temu, co wszczepił w ich naturę – mówił w kazaniu ks. Mroczkowski.
Po Eucharystii uczestnicy obchodów pojechali do Arcelina, na miejsce, gdzie stoi pomnik upamiętniający walczących na tych terenach. W okolicznościowych przemówieniach padło wiele słów uznania dla dowódców z tamtych dni i ich żołnierzy. Delegacje kombatantów, władz różnego szczebla, samorządowców oraz mieszkańców złożyły kwiaty pod pomnikiem i oddano hołd walecznym obrońcom.
Prawdziwa gratka czekała na sympatyków polskiego oręża, ponieważ oficjalne uroczystości kończył pokaz kawaleryjski w wykonaniu 1. Pułku Ułanów Krechowieckich, w umundurowaniu Szwadronu Przybocznego Prezydenta RP. Wydarzenie było okazją do oficjalnego otwarcia i poświęcenia boiska do piłki nożnej przy świetlicy w Arcelinie, gdzie rozegrano towarzyski mecz. Na koniec zebrani wzięli udział w pikniku rodzinno-patriotycznym.
Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji
Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.