Nowy numer 13/2024 Archiwum

Bp Bronakowski: Motywem naszego działania i podejmowania decyzji o abstynencji zawsze powinna być miłość

Mszą św. w parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej w podpłockiej Białej rozpoczął się II Kongres Trzeźwości naszej diecezji.

Hasłem wydarzenia, na które złożyła się uroczysta liturgia oraz część sympozjalna, były słowa "Savoir - vivre człowieka wolnego". Nawiązał do nich w homilii bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.

- Pochodząca z francuskiego zbitka słowna "savoir - vivre" oznacza "sztukę życia". Rozumiemy ją jednak w szerszym kontekście niż etykieta czy dobre maniery. Mówiąc o sztuce życia człowieka wolnego, musimy dotrzeć do samego źródła, a jest nim miłość zakorzeniona w Bogu. Bez miłości nie ma prawdziwej wolności i odwrotnie. Jako wspólnota ludzi wierzących musimy stale się uczyć w szkole Jezusa, kształtującej nowych ludzi; ludzi którzy są twórcami nowej kultury - mówił hierarcha.

Bp Bronakowski zauważył też, że pijaństwo może prowadzić do utraty zbawienia. Dlatego apostolstwo trzeźwości nie jest tylko zaangażowaniem się w akcje społeczne na rzecz otrzeźwienia narodu i wspieraniem instytucji powołanych do obrony trzeźwości, ale przede wszystkim walką duchową. Jest ona oparta na wierze, wyrzeczeniu i odważnym świadectwie.

W homilii wspomniał też o wielkich jubileuszach, za które w tym roku trzeba dziękować Bogu. To przede wszystkim 40. rocznica ogłoszenia Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, z inicjatywy sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. - Krucjata stała się wspaniałą szkołą abstynencji dla wielu młodych i starszych, którzy przez te wszystkie lata składają Bogu piękny dar abstynencji. Jest to czyn osobistej wolności, zadośćuczynienie za grzechy pijaństwa, wyraz miłości do ludzi uzależnionych, dla których całkowita abstynencja jest jedynym warunkiem trzeźwości. Ile istnień ludzkich zostało dzięki niej uratowanych w wymiarze ziemskim i wiecznym! - przypominał.

Kolejne jubileusze to 25. ogólnopolskie spotkanie małżeństw, które miały wesela bezalkoholowe i 45-lecie wspólnoty Anonimowych Alkoholików. - Należą do niej ludzie, którzy według słów ks. Marka Dziewięckiego "idą drogą zwycięzców"; ludzie, którzy walczą o to, aby na nowo stać się dzieckiem Bożym - mówił bp Tadeusz Bronakowski podczas II Kongresu Trzeźwości Diecezji Płockiej, a zarazem I Mazowieckiego Kongresu Trzeźwości.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy