Przez wszystkich katolików ta pielgrzymka była przeżywana niemal jako cud, niezapomniana, niewymowna... - czytamy m.in. w świadectwach zachowanych w Płocku z pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny w 1979 roku.
Nie rozminę się chyba z prawdą, jeśli napiszę, że w tych dniach cała diecezja płocka wzięła udział w pielgrzymce Ojca Świętego Jana Pawła II po Polsce" - zanotował wkrótce po niezapomnianym wydarzeniu sprzed 40 lat ks. Wacław Gapiński, późniejszy proboszcz w płockiej katedrze, w diecezjalnej kronice opublikowanej w "Miesięczniku Pasterskim Płockim".
Zobacz: Papieski serwis specjalny
"Mam tu na myśli przede wszystkim udział duchowy i modlitewny, który był powszechny, ale też zorganizowany i zewnętrzny, który był znaczny" - pisał kronikarz.
Wiele o przeżywaniu tamtych dni mówią papieskie dekoracje, które wtedy pojawiły się we wszystkich kościołach. Płocki fotograf Jan Waćkowski udostępnił nam zdjęcia, na których widać m.in. budynek kurii diecezjalnej, seminarium duchownego i katedry, odświętnie udekorowane i ozdobione portretami Jana Pawła II.
W archiwalnym numerze miesięcznika z 1979 r., który od ponad 100 lat jest organem urzędowym diecezji płockiej, są wymienione różne formy obecności wiernych diecezji płockiej na szlaku pielgrzymki Jana Pawła II. Biskupi Bogdan Sikorski i Jan Wosiński wzięli udział w papieskich celebrach w Warszawie, Częstochowie i Krakowie. "Biskup płocki złożył Ojcu Świętemu w darze od siebie, duchowieństwa i wiernych szczególnie wymowny podarunek: piękny, artystycznie wykonany duży album, obrazujący projekt przyszłej, monumentalnej świątyni parafialnej, dedykowanej Matce Bożej Częstochowskiej. Ta nowa budowla sakralna stanowiłaby trwałą pamiątkę pierwszej w historii wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Polsce i byłaby konkretnym wyrazem czci dla pierwszego Polaka - papieża (chodzi o kościół w parafii św. Jadwigi Królowej w Płocku). Przygotowaniem tego daru zajął się ks. R. Rudziński. Dar ten został wręczony Ojcu Świętemu na Placu Zwycięstwa w Warszawie" - zapisał ks. W. Gapiński.
Wtedy, pamiętnego 2 czerwca, we Mszy św. wzięło udział ok. 250 księży z diecezji płockiej, 3 czerwca w porannym spotkaniu z młodzieżą - ok. 50 księży, zaś we Mszy św. w Oświęcimiu - ponad 30 duchownych. Wtedy też wraz z papieżem Mszę św. koncelebrowali dwaj nasi księża - byli więźniowie niemieckich obozów koncentracyjnych: ks. kan. S. Biedrzycki ze Świedziebni i ks. proboszcz J. Szulecki z Kamienicy.
W pielgrzymce uczestniczyło Niższe i Wyższe Seminarium Duchowne. Z transparentem "Płock-Seminarium" alumni witali Jana Pawła II na ulicach Warszawy. Byli przy Ojcu Świętym w stolicy, w Auschwitz i na Jasnej Górze. Tam dk Józef Kłos ofiarował papieżowi w procesji z darami kielich i patenę z wygrawerowanym napisem: "W darze dla Ojca Świętego - alumni Seminarium Duchownego. Płock, 6 czerwca 1979". "Widocznie płocka grupa klerycka wryła się dobrze w pamięć Ojca Świętego, skoro przy odbieraniu tego daru powiedział głośno do diakona... »Widziałem was także w Warszawie na trasie. Jestem z was bardzo zadowolony. Pozdrów wszystkich w Płocku«. Jeden z diakonów płockiego seminarium - W. Gutowski - brał udział w asyście papieskiej podczas Mszy św., odprawianej na Placu Zwycięstwa w Warszawie. Kilku kleryków pełniło tam również funkcję kościelnej służby porządkowej" - czytamy dalej w relacji ks. Gapińskiego.
Wymowne jest świadectwo ks. Tadeusza Króla, ówczesnego ojca duchownego WSD, który w swoim osobistych zapiskach, pod datą 10 czerwca 1979 r. zanotował: "Spotkania z Ojcem Świętym nie opisuję. Na zawsze zostanie darem Boga dla mego serca".
Siostry zakonne jeszcze przed przybyciem papieża do ojczyzny, w jego intencji ofiarowały swą zakonną pielgrzymkę do sanktuarium maryjnego w Skępem, oraz nocne czuwanie w płockiej katedrze. Ponad 200 sióstr wzięło udział w spotkaniu z Janem Pawłem II w Warszawie, ponad 100 pojechało do Częstochowy.
Najliczniejsza grupa wiernych wzięła udział w spotkaniu z papieżem w Warszawie, ponad 100 osób z Płocka pojechało do Oświęcimia na uroczystości 7 czerwca, ok. 10 tys. młodzieży wzięło udział w spotkaniu z Janem Pawłem II 3 czerwca przy kościele św. Anny w Warszawie. "Wówczas to delegaci naszej młodzieży przekazali Ojcu Świętemu pieniężny dar ołtarza z adresem: "Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II - Młodzież Diecezji Płockiej. Warszawa - Płock, 3 czerwca 1979". Młodzież płocka zaprezentowała się w zwartej grupie, żółtych chustach, z transparentem i herbem Płocka. Powróciła do diecezji z krzyżami pamiątkowymi, które poświęcił Ojciec Święty" - czytamy w Miesięczniku Pasterskim Płockim.
"Przez wszystkich katolików ta pielgrzymka była przeżywana niemal jako cud, a przez ogół rodaków - jako nadzwyczajne i niezapomniane wydarzenie historyczne o charakterze religijno-narodowym i kościelno-państwowym, jedyne i niepowtarzalne w dotychczasowych, tysiącletnich dziejach naszej ojczyzny. Poszczególni ludzie przeżywali tę papieską wizytę bardzo osobiście, każdy na swój sposób i według własnej miary: ludzkiej, polskiej, chrześcijańskiej, kapłańskiej, duchowej, materialnej, altruistycznej, i może jeszcze inaczej. Faktem jest, że diecezja płocka, jak i cały Kościół i naród w Polsce, żyje po prostu tą pielgrzymką Ojca Świętego do dziś" - czytamy w diecezjalnej kronice sprzed 40 lat.