Nowy numer 42/2019 Archiwum

Na płockie Górki wracają zakonnicy

Misjonarze klaretyni od 1 lipca podejmą pracę duszpasterską w parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Płocku.

Informacja o powierzeniu jednej z płockich parafii nowemu zgromadzeniu zakonnemu została podana przez Kurię Diecezjalną Płocką 15 maja. "Po uprzednim zasięgnięciu opinii Rady Kapłańskiej, biskup płocki Piotr Libera podjął rozmowy ze Zgromadzeniem Misjonarzy Niepokalanego Serca Błogosławionej Maryi Dziewicy (misjonarze klaretyni), dotyczące powierzenia temu zgromadzeniu placówki duszpasterskiej na terenie naszej diecezji. W ich wyniku biskup płocki zdecydował, że z dniem 1 lipca 2019 roku Zgromadzenie Misjonarzy Klaretynów podejmie posługę duszpasterską w parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego w Płocku" - czytamy w komunikacie kurii.

Podjęcie pracy przez duszpasterzy zakonnych zbiegnie się w czasie z przejściem na emeryturę i zakończeniem posługi wieloletniego proboszcza ks. Tadeusza Łebkowskiego.

- Ponieważ zaczyna brakować księży w duszpasterstwie, dla lepszego pożytku duchowego i duszpasterskiego miasta Płocka oraz wiernych parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego, bp Piotr Libera postanowił powierzyć kościół na Górkach i tę parafię pod duchowy i materialny zarząd misjonarzy klaretynów. Przybycie zakonników z pewnością wzbogaci duchowy koloryt miasta. Mam nadzieję, że w misjonarzach klaretynach nasi wierni z większą łatwością będą mogli znaleźć spowiedników i kierowników duchowych - wyjaśnia ks. kanclerz Grzywaczewski.

Przypomnijmy, że na płockie Górki już w 1225 roku przybyli dominikanie, a nieopodal przez wieki znajdował się również klasztor norbertanek, których kasaty dokonał pruski zaborca dokładnie 200 lat temu. 15 lat wcześniej ten sam los spotkał dominikanów, a ich kościół stał się zborem ewangelickim. W 1975 roku bp Bogdan Sikorski erygował na Górkach parafię św. Maksymiliana Marii Kolbego. Teraz więc historia zatacza koło, i zakonnicy, choć już z innego zgromadzenia wracają na Górki.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL