Na północnym Mazowszu i w Wilnie odbył się XV Międzynarodowy Festiwal ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego "Chrześcijański Horacy z Mazowsza".
Jubileuszowa edycja festiwalu jest wyjątkowa z uwagi na jej międzynarodowy charakter: po raz pierwszy obchody miały swoją kontynuację w Wilnie.
Pierwszy dzień festiwalu wypełniły wydarzenia kulturalne w miejscowościach związanych z życiem i twórczością poety na północnym Mazowszu. Zorganizowano spotkania z pisarzami w szkołach w Baboszewie i Polesiu, prelekcje o poecie czy zwiedzanie jego rodzinnego Sarbiewa. Rozstrzygnięto również XV Konkurs Krasomówczy dla Młodzieży "O Laur Sarbiewskiego", XIII Konkurs Recytatorski dla szkół gminy Baboszewo oraz I Konkurs na prezentację multimedialną o ks. M.K. Sarbiewskim "Chrześcijański Horacy z Mazowsza".
Uroczysta inauguracja odbyła się w Miejskim Ośrodku Kultury w Płońsku. - Już od 15 lat staramy się przywrócić ks. Maciejowi Kazimierzowi Sarbiewskiemu należne jemu miejsce w literaturze. Nie mogłam się zgodzić, że Sarbiewskiego czczą bardziej na Litwie i na Zachodzie niż na ziemi rodzinnej, gdzie został prawie zapomniany - powiedziała, witając gości, dr Teresa Kaczorowska, prezes Academia Europaea Sarbieviana.
Głównym wydarzeniem pierwszego dnia festiwalu było rozstrzygnięcie XV Międzynarodowego Konkursu Poetyckiego "O Laur Sarbiewskiego", organizowanego przez Miejskie Centrum Kultury w Płońsku oraz Stowarzyszenie Academia Europaea Sarbieviana w Sarbiewie. Konkurs rozpatrywany był w dwóch kategoriach językowych: polskiej i łacińskiej.
Do konkursu zgłoszono 34 zestawy poezji w języku polskim i 12 wierszy o Płońsku, zaś w kategorii łacińskiej przyjęto 13 zgłoszeń z pięciu krajów Europy: z Polski, Włoch, Austrii, Hiszpanii i Niemiec. Jury edycji polskiej, w składzie: dr o. Krzysztof Dorosz, dr Teresa Kaczorowska i Igor Kantorowski, wyłoniło trójkę laureatów: Annę Marię Kobylińską z Warszawy; Rafała Jaworskiego z Tychów i Bogumiłę Maletę z Wiktorowa. Przyznano również dwa równorzędne wyróżnienia dla Jolanty Michalskiej z Płocka i Wojciecha Roszkowskiego z Nowego Sącza oraz wyróżnienie specjalne za wiersz o Płońsku dla Rogera Piaskowskiego z Legnicy. Jury edycji łacińskiej na czele z przewodniczącym Marcinem Lochem postanowiło nagrodzić Marinę Garanin z Heidelbergu.
- Ten konkurs jest wyjątkowy właśnie poprzez upamiętnienie ks. Sarbiewskiego, który był poetą na miarę światową. Warto przypominać takie postaci. Ja też próbowałam kiedyś przypomnieć przez poezję pamięć o Gustawie Zielińskim. Był to poeta z okresu romantyzmu. Cieszę się, że taki festiwal istnieje. Nie wiem, jak wszystko się potoczy, ale chętnie wróciłabym do Płońska jeszcze raz na ten konkurs - powiedziała w rozmowie laureatka 1. miejsca Anna Kobylińska, która pomimo młodego wieku może pochwalić się wygraną już w kilkudziesięciu konkursach literackich.
Prezes stowarzyszenia AES dr Teresa Kaczorowska, zapytana o tegoroczny festiwal i jego międzynarodowy charakter, powiedziała: - Z Litwą współpracujemy od dawna. Wilno ma wiele śladów Sarbiewskiego. Tam wydawane są jego utwory w języku litewskim, są organizowane sympozja jemu poświęcone. Tak naprawdę iskra, żeby ten festiwal odbył się również w Wilnie, wyszła stamtąd.
Na pytanie o plany związane ze stowarzyszeniem i festiwalem, Kaczorowska odpowiada bez zastanowienia - Ja marzę, żeby powstał ośrodek, dwór Sarbiewskiego z oficyną jako dom pracy twórczej, jako muzeum baroku, na wzór Muzeum Romantyzmu w Opinogórze czy Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie. Wtedy powstałby na Mazowszu swoisty trójkąt literacki: barok, romantyzm i pozytywizm - wyznała Kaczorowska.
Galę zamknął koncert Beaty Rybotyckiej z zespołem oraz recital poetycki zorganizowany przez MCK.
Ks. Maciej Kazimierz Sarbiewski urodził się 1595 r. w Sarbiewie k. Płońska. Ten światowej sławy poeta doby baroku i kaznodzieja króla Władysława IV został laureatem najwyższej ówczesnej nagrody literackiej "Laur Poetycki", który porównywany jest rangą z obecnie przyznawaną Nagrodą Nobla.
Ilona Krajczyńska