O swojej decyzji bp Libera poinformował na spotkaniu diecezjalnego gremium, w którym zasiadają duchowni i świeccy, przedstawiciele różnych wspólnot z diecezji.
To, co się dzieje w Kościele i wokół nas wzywa nas do rozeznania naszego miejsca, naszej odpowiedzi i formy apostolatu, jakie mamy podjąć - uzasadniał swą decyzję bp Libera.
- Dziś potrzeba wyraźnego świadectwa świeckich. Potrzeba, abyście ukazywali, jak piękne i sensowne jest życie wierzącego człowieka. Z waszej strony Kościół potrzebuje dziś świadectwa wiary i nadziei, a także od wspólnot, które tworzycie - akcentował biskup. Zwrócił uwagę, że choć każde ze stowarzyszeń działa według własnego charyzmatu i na innym polu, to dziś trzeba jednak jednoczenia sił, aby wspólnie i owocnie służyć innym i świadczyć o Chrystusie. - Duch Święty woła o więcej. Jezusowe "wy jesteście świadkami" woła o więcej. Chodzi tu o naszą apostolską obecność w Kościele, aby bardziej myśleć Ewangelią, Kościołem, parafią - dodał biskup.
W ramach przygotowania do spotkania, które ma się odbyć 12 października w szkołach katolickich i Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku, pod hasłem "Posłani w mocy Ducha Świętego", bp Piotr zachęcał, aby wspólnoty i ich liderzy podzielili się swoim doświadczeniem, na nowo odkryli swoje charyzmaty i oddali je na służbę Kościołowi. - To wymaga zaangażowania apostolskiego i stałej formacji katolików świeckich. Dlatego jak najczęściej dopuszczajcie do głosu "nauczyciela wewnętrznego", którym jest Duch Święty - mówił.
Przestrzegał przed podziałami, do których może dochodzić we wspólnotach i między nimi. - Mamy aż nadto wrogów zewnętrznych, dlatego strzeżmy się podziałów. To nie same charyzmaty, ale sposób ich rozumienia czasami nas dzieli. Jeśli nie będziemy usuwali drobnych nieporozumień między nami, to powstanie mur niezgody. Dlatego trzeba wyzbyć się zazdrości i złej rywalizacji, potrzeba wiele miłosierdzia dla siebie i drugich, aby umieć na siebie nawzajem poczekać, zrozumieć, przebaczyć. Dlatego to forum jest adresowane do nas wszystkich, a także do tych, których nie ma w Kościele - akcentował ks. biskup.
Październikowe forum będzie nawiązaniem do bogatej tradycji Kościoła płockiego, a zwłaszcza Diecezjalnego Kongresu Ruchów, Wspólnot i Stowarzyszeń Katolickich, który odbył się w Płocku w 1995 roku, do Kongresu Młodych w Pułtusku i do wielkiego doświadczenia Forum Młodzieży Mazowsza, które przez kilkanaście lat odbywało się w Ciechanowie. W tych wydarzeniach przez wiele lat angażowały się ruchy i stowarzyszenia. Ostatnie diecezjalne forum ruchów i stowarzyszeń odbyło się 15 lat temu w Płocku.