- Prośmy o właściwe rozumienie naszego bycia kobietą lub mężczyzną, bo jest ono fundamentalne nie tylko dla rozumienia małżeństwa, ale także dla naszego życia społecznego - mówił w płockiej katedrze bp Mirosław Milewski.
Ważne symbole i słowa przywołały w katedrze płockiej 228. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja, polską pobożność maryjną i kult św. Zygmunta, którego relikwie od wieków są przechowywane na Tumskim Wzgórzu. W prezbiterium katedry ustawiono zabytkową hermę - relikwiarz świętego króla i męczennika, a nawę główną katedry wypełnił las sztandarów.
Mszy św. przewodniczył bp Mirosław Milewski. - Liturgia kieruje naszą myśl ku pierwszemu zamysłowi Boga względem człowieka: sam Bóg zapisał w każdym z nas zadanie miłości: kochania i bycia kochanym - mówił w kazaniu biskup pomocniczy, podkreślając rolę Maryi jako wzór kobiety, córki i matki oraz przykład kobiecości dla współczesnego świata. Mówił również o św. Zygmuncie, którego "życie zostało naznaczono wielkim grzechem, ale i wielkim męstwem. Przykład Chrystusa, wiara w Niego, cierpienie i zwycięstwo, którego dokonał pozwoliły Zygmuntowi wykazać się jako mężczyźnie, który podjął wyzwanie nawrócenia. Ten sam przykład prowadził w XX w. naszych płockich biskupów męczenników" - mówił bp Milewski.
- Sam Bóg zapisał w każdym z nas, w każdej kobiecie i w każdym mężczyźnie, zadanie miłości - kochania i bycia kochanym. I to właśnie przez płciowość - przez bycie mężczyzną lub kobietą, okazujemy naszą zdolność kochania. Właściwe rozumienie naszego bycia kobietą lub mężczyzną jest zatem fundamentalne nie tylko dla rozumienia małżeństwa, ale także dla naszego życia społecznego. Zwróćmy się do Boga o godne przeżywanie naszej kobiecości i naszej męskości. Niech Maryja, Królowa Polski, uczy polskie dziewczęta, polskie kobiety piękna kobiecości. Niech św. Zygmunt, nasz wielki patron i orędownik, uczy polskich chłopców, polskich mężczyzn, jak mężnie iść przez życie - akcentował biskup pomocniczy.
We Mszy św. wzięli również udział przedstawiciele władz miejskich, państwowych i samorządowych, związków zawodowych i organizacji kombatanckich, szkół, uczelni wyższych, policji, straży pożarnej, służby więziennej, straży miejskiej, harcerze i pododdziały wojskowe m.in. 4. Pułk Strzelców Konnych Ziemi Łęczyckiej, którzy w drugiej części uroczystości złożyli kwiaty przy płycie Nieznanego Żołnierza. Uroczystości uświetnił występ orkiestry dętej Zespołu Szkół Technicznych w Płocku.
Waleria Gordienko