Co czują osoby autystyczne? Ich trudności z percepcją można było chociaż w pewnym stopniu doświadczyć podczas płońskiego happeningu.
Dzień Świadomości Autyzm, którego symbolem jest niebieski kolor, a hasłem słowa: "Zaświeć na niebiesko", obchodzony jest 2 kwietnia, ale w wielu miejscach to obecnie nie jeden dzień, ale kilka dni albo nawet miesiąc poświęcony tej problematyce. Już w piątek 29 marca mieszkańcy Płońska mogli wziąć udział w happeningu, organizowanym po raz siódmy w MCK.
Już od wejścia do ośrodka rzucały się w oczy duże plansze z wypisanymi na nich tekstami. Można było przeczytać m.in.: "Zwyczajne obrazy, dźwięki, zapachy, smaki, dotyk mogą wywołać u mnie trudny do wytrzymania ból; otoczenie, w którym żyję, bardzo często wydaje mi się wrogie", "To nieprawda, że nie słucham twoich poleceń, ja po prostu nie rozumiem, o co ci chodzi", "Kochaj mnie bezwarunkowo i akceptuj jako człowieka". Te słowa, to jakby "głosy" osób autystycznych, które same często nie potrafią tego zakomunikować.
Podczas płońskiego happeningu, zorganizowanego przez SOSW, Stowarzyszenie "Spadochron" oraz NZOZ "Szansa" można było m.in. zobaczyć etiudę teatralną "Niebieski Ptak", wziąć udział w warsztatach sensorycznych, zabawach i animacjach dla dzieci oraz obejrzeć prezentację, przygotowaną przede wszystkim z myślą o młodszych odbiorcach.
- Próbujemy w jakimś stopniu, na podstawie naszej wiedzy, odtworzyć świat percepcji osób ze spektrum autyzmu; to jak odbierają dotyk, smaki, zapachy, dźwięki. Jest to świat przede wszystkim bardzo zaburzony - mówi Aldona Faron z płońskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego o warsztatach "Autyzm wprowadza w błąd".
Przesłaniem happeningu była akceptacja osób ze spektrum autyzmu. - Chcemy pokazać problemy, z jakimi się zmagają i ich rodziny. Chcemy, żeby mieli świadomość, że są osoby, które je wspierają - dodaje A. Faron.
am