Jeszcze przez dni można oglądać wystawę o Płocku w pierwszych latach niepodległości, której przedłużeniem jest publikacja "Kiedy stała się wolność".
Ta niezwykle bogata w rozmaite dokumenty, pamiątki i fotografie wystawa była jednym z wydarzeń przygotowanych przez Muzeum Mazowieckie na stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Ekspozycja jest czasowa i można oglądać już tylko do 17 lutego. Jednak muzeum przygotowało trwałą pamiątkę wielkiego jubileuszu w postaci publikacji pod tym samym tytułem jak ekspozycja: "Kiedy stała się wolność". Jej autorką jest Magdalena Bilska-Ciećwierz.
- Płock z lat 1918-1921 to miasto kolorowe, miasto pełne życia, choć zmagające się z wieloma, bardzo przyziemnymi problemami, jak przezwyciężenie kryzysu powojennego, jak próba rozwiązania problemu bezrobocia. Jest to miasto wielonarodowe, wielowyznaniowe, w którym jest duża społeczność katolicka, ale jest też kościół mariawitów, cerkiew prawosławna i niewielka wspólnota ewangelików. Ci wszyscy ludzie angażują się w rozwój tego miasta - przypomniała autorka publikacji podczas wtorkowego finisażu wystawy.
- To całościowy obraz Płocka tamtego okresu i znakomite kompendium, którego dużym walorem są zdjęcia. Z pewnością będzie to obowiązkowa lektura każdego płocczanina zainteresowanego historią - oceniał płocki historyk dr Grzegorz Gołębiewski, autor książek i opracowań m.in. o obronie Płocka 1920 r.
Publikacja, wydana pod patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego, rzeczywiście zawiera wiele ciekawych, archiwalnych fotografii, pochodzących ze zbiorów Towarzystwa Naukowego Płockiego, Muzeum Mazowieckiego, a także innych instytucji i osób prywatnych. Czytelnik, otwierając to najnowsze kompendium historyczne o Płocku w pierwszych latach niepodległości, praktycznie od razu napotka archiwalną perełkę - plan miasta z 1922 r. z pełnym opisem budynków, instytucji, obiektów ówczesnego Płocka.
- W książce oddaję głos samym płocczanom. Jest w niej bardzo dużo cytatów z pamiętników, a także z prasy, również ogólnopolskiej - mówiła M. Bilska-Ciećwierz.
am