Bp Piotr Libera o wrażliwości na wiarę, piękno i wartości do uczestników jubileuszu I Prywatnego Liceum Plastycznego im. Władysława Drapiewskiego w Płocku.
Srebrny jubileusz płockiego plastyka świętowano w katedrze i w Opactwie Pobenedyktyńskim. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił bp Piotr Libera.
Przywołał postać patrona szkoły - Władysława Drapiewskiego, który był "świadkiem bliskich związków wiary i sztuki". Przypomniał również, że w swym programie szkoła ma realizować "model nauczania i wychowania opartego na wartościach cywilizacji łacińsko-chrześcijańskiej". - Zapytajmy: czym byłaby sztuka i wychowanie do sztuki bez tych wartości? Bez ich znajomości, naśladowania, kontynuacji? - mówił biskup płocki.
Odwołując się do polichromii mistrza Drapiewskiego spod kopuły płockiej katedry, bp Piotr zwrócił uwagę na czterech Ojców Kościoła, a wśród nich na św. Ambrożego - twórcę wymownej liturgii ambrozjańskiej. Zaś odwołując się do czytań mszalnych i doświadczeń szkoły, powiedział: - Cała natura, jak i ludzkie dusze zostały stworzone, aby być uporządkowanym ogrodem. A porządek w tym ogrodzie zapewniają: sprawiedliwość, dobro, piękno... To również dobre nawiązanie do organizowanego przez was co rok konkursu, to niejako wizytówka waszej szkoły! "Pamiętajcie o ogrodach...", pamiętajcie zatem, że człowiek ma przekształcać świat w ogród i wracać do Boskiego ogrodu, którego bramy ponownie otworzył nam, jak carskie wrota we wschodniej liturgii, swoim narodzeniem Chrystus. I że sztuka ma w tym dziele do odegrania ważną rolę: ma wciąż otwierać oczy ludzi na nadzieję Boskiego ogrodu, na jego piękno - przypomniał ksiądz biskup w kazaniu.
W procesji z darami społeczność szkoły w dowód uznania dla parafii katedralnej złożyła m.in. medal "Pro Patria et Arte" oraz książkę "Szkoła z Kulturą. Zarys dziejów i osiągnięć I Prywatnego Liceum Plastycznego im. Władysława Drapiewskiego w Płocku w latach 1993-2018".