Chodzi o wskazanie takich miejsc w naszych kościołach, gdzie młodzież będzie mogła dobrze się spowiadać.
Taki był postulat II Synodu Młodych Kościoła Płockiego i konkretny owoc Roku św. Stanisława Kostki, aby przynajmniej w wybranych miejscach - ważniejszych ośrodkach duszpasterskich diecezji, było miejsce, w którym młodzież będzie mogła znaleźć pomoc duchową i skorzystać z Sakramentu Pokuty i Pojednania.
Bp Piotr Libera spotkał księży proboszczów 14 parafii, w których powstanie "konfesjonał młodych". Są to następujące parafie:
Chodzi o stworzenie takiej przestrzeni w kościele, gdzie młodzież, także poza Mszą św., będzie miała możliwość rozmowy, porady duchowej i spowiedzi. Ustalono, że będą to dwie godziny tygodniowo, a dyżur spowiedników będzie miał miejsce na przykład w niedziele wieczorem i w innym wybranym dniu tygodnia, poza Mszą św. O szczegółach zdecydują i poinformują duszpasterze poszczególnych miejsc.
- Skoncentrujmy się na spowiedzi młodego człowieka. Pamiętajmy o specyfice okresu dojrzewania i o problemach związanych z tym wiekiem. Potrzeba tu uważnego duszpasterskiego towarzyszenia, sugestywnej propozycji i zachęty. Warto przeprowadzić przez konfesjonał młodzieńczy bunt, rozczarowania, pierwszą miłość i emocje - mówił bp Piotr Libera.
Inicjatywa "konfesjonału młodych" jest odpowiedzią na postulat z końcowego przesłania II Synodu Młodych Kościoła Płockiego, który 31 sierpnia i 1 września odbył się w Płocku.
"Spowiedź św. stanowi drugi, po Eucharystii, filar chrześcijańskiego życia. Wierzymy, że spowiedź św. musi odbywać się z zaangażowaniem po obu stronach, co znaczy, że penitent powinien móc zadawać pytania, a kapłan musi być zainteresowany sytuacją penitenta i dokładać wszelkich starań, by spotkał się z Bogiem miłosiernym. Spowiedź św. powinna odbywać się przed Mszą św., a nie w jej trakcie, tak by unikać rozproszeń. Sądzimy, że użyteczne byłoby ogłaszanie stałych dyżurów spowiedniczych (określających godziny spowiadania i osobę spowiadającego), co pomagałoby w znajdowaniu stałego spowiednika" (nr 4).
Warto dodać, że w Płońsku i Rypinie konfesjonał młodych, zwany również "konfesjonałem św. Stanisława Kostki" owocnie działa już od kilku tygodni. - O tej inicjatywie informujemy nie tylko w kościele i w ogłoszeniach parafialnych. Do każdej szkoły, i nie tylko, trafił plakat informujący o takim miejscu i czasie, gdzie można przyjść, jak Nikodem w Ewangelii, po cichu, w półmroku do kościoła, na rozmowę, modlitwę i spowiedź - mówi ks. Radek Dąbrowski, który jest spowiednikiem w płońskim "konfesjonale młodych".