Przez modlitwę, muzykę, pieśń i taniec upamiętniono w Glinojecku 100. rocznicę odzyskania niepodległości.
Śpiewanie dla Niepodległej poprzedziła Msza św. w parafialnym kościele pod przewodnictwem ks. Adama Staniszewskiego. Po jej zakończeniu posadzono dąb niepodległości. Koncert odbył się w hali sportowej Szkoły Podstawowej w Glinojecku, a poprowadził go znany aktor Adam Woronowicz.
Każdemu uczestnikowi wręczono małą flagę i śpiewnik pieśni patriotycznych.
- "Polonia Restituta - tu jest nasz dom" to projekt Fundacji "Tak dla Rodziny", którego istotą jest odnowienie pamięci o lokalnych bohaterach żyjących i działających w XIX i XX w. w naszym mieście i gminie Glinojeck. W 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości chcemy nie tylko odrodzić pamięć o nich, ale również uhonorować ich życie i oddać im cześć. Na tle wydarzeń historii Polski toczyła się też historia małych ojczyzn. Żyli w nich konkretni ludzie, a ich postawy, decyzje, bohaterskie życiorysy miały istotny wpływ na bieg globalnych wydarzeń - mówił na początku koncertu Artur Wiśniewski, prezes fundacji.
Jak powiedział, dzisiaj nie ma potrzeby składania krwawej ofiary, by służyć ojczyźnie. - Nasz patriotyzm to przede wszystkim codzienne życie, służba rodzinie, to także poznawanie historii, nie tylko tej wielkiej, ale - jakże ważnej - tej małej, lokalnej. To dbałość o język ojczysty, umiłowanie i pielęgnowanie tradycji i kultury. Patriotyzm oparty jest na więzi społecznej, wspólnocie kulturowej oraz solidarności z własnym narodem i społecznością, w której żyjemy, wzrastamy i pracujemy - podkreślał A. Wiśniewski.
Spotkaniu towarzyszyła wystawa planszowa pt. "Niezłomni jak stal", w której upamiętniono postacie i życiorysy osób zasłużonych dla lokalnej historii. - Chcieliśmy przywołać osoby, o których się nie mówi, a wpisują się one w tworzenie naszego lokalnego patriotyzmu - dodaje A. Wiśniewski.
W ramach projektu odbywały się warsztaty z edukacji historycznej, wokalne, konkursy plastyczne. - Wszystko miało służyć temu, by uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości przez pryzmat lokalności. Chcieliśmy zachęcić naszych mieszkańców do wydobycia ze swoich rodzinnych archiwów patriotycznych pamiątek i wspomnień - dodaje prezes fundacji.
W ten sposób przypomniano postać gen. Zygmunta Broniewskiego, który urodził się w Glinojecku. Był generałem Polskich Sił Zbrojnych i wielkim patriotą, którego wielu mieszkańców już nie pamięta. Wspominano postać ks. Augusta Krużmanowskiego, proboszcza parafii Glinojeck od 1857 do 1863 roku, który był oskarżony o wygłaszanie patriotycznych kazań, udzielania błogosławieństwa powstańcom i modlitwy w ich intencji. - Dał im chorągiew, która miała zastąpić wojskowy sztandar. Został oskarżony o udział w powstaniu, a następnie dostał wyrok śmierci, który zamieniono na 10-letni pobyt na Syberii - opowiada A. Wiśniewski.
Na scenie z programem artystycznym wystąpiły dzieci z Miejsko-Gminnego Przedszkola w Glinojecku, Niepublicznego Przedszkola "Akademia Małego Smerfa", a także uczniowie i harcerze ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Glinojecku, Szkoły Podstawowej im. Żołnierzy Armii Krajowej w Ościsłowie, Szkoły Podstawowej w Woli Młockiej, Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Stanisława Reymonta. W koncercie wystąpili: zespół Julia i Grzegorz, zespół Moja Rodzina oraz Marta i Paweł Stawińscy z córką Polą, a całość poprowadził A. Woronowicz.
Widowisko słowno-muzyczne "Polonia Restituta" zaprezentowali aktorzy Teatru Dramatycznego w Płocku oraz Zespół Pieśni i Tańca "Wisła" Płockiego Ośrodka Kultury. Organizatorem koncertu była Fundacja "Tak dla Rodziny".
Projekt dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2022, w ramach Programu Dotacyjnego "Niepodległa".