Minęły 874 lata od poświęcenia romańskiej katedry na Wzgórzu Tumskim przez bp. Aleksandra z Malonne i 115 lat od ponownego jej poświęcenia przez bp. Jerzego Szembeka.
Rocznica ta w kalendarzu liturgicznym diecezji płockiej ma rangę święta, zaś w samej bazylice katedralnej jest uroczystością. Mszy św. z udziałem kanoników kapituły katedralnej i księży spowiedników z katedry i sanktuarium Bożego Miłosierdzia na Starym Rynku przewodniczył bp Mirosław Milewski.
- Wielbimy dziś Boga za wszelkie dzieła, których doświadczyliśmy w Jego płockim domu, w diecezjalnej "świątyni świątyń", w miejscu pochówku władców Polski, w 100. rocznicę odzyskania przez naszą ojczyznę tak bardzo upragnionej niepodległości. Wielbimy Go za Jego nieustającą obecność w tym miejscu w Najświętszym Sakramencie, za tutejszy "konfesjonał diecezji", za wszystkie celebracje, jubileusze i uroczystości. Dziękujemy za te wielowiekowe mury, które zachwycają nas swoją głębią. Bo ta katedra to po części nasze upragnione Jeruzalem, miejsce święte, miejsce bliskości Boga i człowieka - mówił w kazaniu biskup.
Liturgii towarzyszyła modlitwa wypominkowa za zmarłych biskupów i władców Polski spoczywających w katedrze, a także za zmarłych kanoników katedralnych i duszpasterzy parafii św. Zygmunta oraz jej budowniczych. Msza św. zakończyła się procesją do krypty biskupów płockich i modlitwą za zmarłych.