13 alumnów roku propedeutycznego złożyło ślubowanie i otrzymało indeksy UKSW.
Ta szczególna wśród akademickich inauguracji nowego roku rozpoczęła się Mszą św. w seminaryjnej kaplicy, której przewodniczył bp Piotr Libera. - To prawda, że w życiu kandydata do kapłaństwa chodzi o pogłębioną refleksję ludzką, duchową i intelektualną, o solidne studium filozofii i teologii, o budowanie wspólnoty seminaryjnej i wdrażanie się w praktykę oraz pasję duszpasterską, ale jeszcze bardziej chodzi o to "nabywanie szlachectwa przez pełnienie woli Bożej". Chodzi tu o prawdę i prawość w waszych postawach i osądach sumienia, o wewnętrzną zgodność i harmonię, abyście będąc ludźmi wziętymi z tego świata i konkretnego pokolenia, potrafili to wszystko przeprowadzić od zewnętrznego do wewnętrznego rozumienia, do relacji i odpowiedzialności, które kiedyś - daj Boże - uczynią was prawdziwymi braćmi i ojcami duchowymi dla tych, do których zostaniecie posłani - mówił biskup w czasie homilii.
Zwrócił jednocześnie uwagę: - Wy jesteście w sercu diecezjalnego Kościoła. Patrzcie, jak Pan nam pobłogosławił, przysyłając w tym roku 13 młodych i odważnych mężczyzn, jak On cudownie zaradził naszym troskom i obawom, a wierzymy, że stało się to przez wstawiennictwo naszego patrona - św. Stanisława Kostki. Pamiętajcie, że jesteście w sercu diecezji: dlatego w naukowych dywagacjach i dyskusjach, w pracy i modlitwie, w rozmowach i w silentium, w pewności i w wątpliwościach - pamiętajcie, aby kochać ten konkretny Kościół - diecezjalny, Stanisławowy, mazowiecki, ale i powszechny! To jest szczególnie ważne zwłaszcza dzisiaj, gdy tak źle mówi się o Kościele i czyni się go niewiarygodnym, to trzeba go bronić i kochać zaczynając od siebie samego. (...) Jeśli dziś rozpoczynamy kolejny rok akademicki w długiej historii naszej płockiej Alma Mater, to czynimy to z tego właśnie powodu: z miłości do Kościoła, który potrzebuje nowych pracowników na swoje żniwo oraz świadomi działania łaski Bożej, która wciąż powołuje nowych rybaków na „morzach serc ludzkich” - akcentował biskup.
W seminaryjnej auli - Sali Biskupów głos zabrał ks. prał .Marek Jarosz, rektor seminarium. Nawiązując do 40. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową przypomniał, że papież Polak w swej pasterskiej postawie i nauczaniu zwracał uwagę na "inkluzywny charakter Ewangelii", to znaczy na taką interpretację słowa Bożego, która szuka bardziej podobieństw, niż różnic. Ale, jak zaznaczył, do tego potrzeba odwagi i świadectwa.
Obecny na inauguracji ks. prof. Tadeusz Wielebski, prodziekan Wydziału Teologicznego UKSW życzył alumnom rozpoczynającym studia seminaryjne "cierpliwości i darów z nieba".
Wykład inauguracyjny "Cyberrzeczywistość a ewangelizacja: zagrożenia i możliwości" wygłosił ks. dr Marek Wilczewski.