Zawsze możesz zostać wolontariuszem

W "Leonianum" w Sikorzu rozpoczęto działalność na rzecz seniorów.

Obiekt Katolickiego Centrum Formacji, gdzie jeszcze kilka lat temu mieściły się szkoły katolickie wraz z internatem, przechodzi gruntowny remont i adaptowany jest do potrzeb nowych użytkowników. W położonym 16 km od Płocka Sikorzu powstaje placówka z myślą o osobach starszych – "Leonianum – Piękne życie”, która mieści Dom Seniora i Dom Dziennego Pobytu. Bezpieczną przystań i opiekę mają tu znaleźć docelowo 72 osoby w jedno lub dwuosobowych pokojach z łazienką, połączonych w segmenty.

Prezentację obiektu połączono z konferencją, dotyczącą wolontariatu seniorów, bo "Leonianum" ma ambicje, aby także stać się ośrodkiem takiej działalności. Konferencja, poprzedzona Mszą św. pod przewodnictwem ks. prof. Ireneusza Mroczkowskiego, zgromadziła przedstawiciele lokalnych instytucji i samorządu, którzy wysłuchali m.in. prelekcji Agnieszki Gorczycy, dyrektor PCPR w Sierpcu i ks. dr. Wojciecha Kućki, dyrektora Wydziału ds. Rodziny w płockiej kurii. Referenci starali się opisać, na ile osoby starsze w Polsce angażują się w wolontariat, co ich może motywować i jak zachęcać te osoby do takiej działalności.

– Zostając wolontariuszem, budujemy swój kapitał zawodowy i społeczny – zauważyła Agnieszka Gorczyca. Przyznała, że pracując od lat w opiece społecznej w powiecie sierpeckim, zwykle spotykała się z młodymi ochotnikami do wolontariatu, nigdy ze starszymi. Zauważyła, że potrzebna jest szersza edukacja seniorów w kwestii wolontariatu i jego popularyzacja poprzez podobne konferencje i spotkania. Ważne jest też uświadamianie wolontariuszom celu ich działań. – Nawet jeśli ktoś klei koperty i zastanawia się, jaki sens ma taka czynność, trzeba zawsze przybliżać mu wizję, ostateczne przesłanie tej pracy – mówiła. A. Gorczyca wyjaśniała też, jak atrakcyjnie pod względem wizualnym i merytorycznym przekazywać informację o wolontariacie, choćby w formie plakatów, ulotek.

Ciekawe, ale i niepokojące dane statystyczne, dotyczące aktywności seniorów, przedstawił w swoim referacie ks. W. Kućko. Na przykład w jednym ze wspomnianych przez niego badań pytano respondentów, czy chcieliby się zaangażować w wolontariat – Polska znalazła się na ostatnim miejscu wśród badanych krajów.

Polska jest też, niestety, na szarym końcu pod względem aktywności fizycznej osób starszych. Dające do myślenia są także dane statystyczne, dotyczące spędzania czasu osób w wieku 60 plus – 90 proc. badanych deklarowała, że najwięcej czasu spędza oglądając telewizję. Ks. W. Kućko mówi też o tym, czy można mówić o wolontariacie chrześcijańskim, katolickim. Wolontariat może być motywowany wartościami humanistycznymi, ale można iść głębiej – podejmować takie działania dla naśladowania Chrystusa i pomagać danej osobie odkrywać, że istnieje inny wymiar życia.

Dlaczego tak mało ludzi w Polsce angażuje się w wolontariat? Prelegent wskazał m.in. na brak dobrej tradycji wolontariatu, "skażonej" niejako PRL-owskim stygmatem "pracy społecznej", niską świadomością zaangażowania społecznego, stawianie na pierwszym miejscu swoich potrzeb. Jaki wkład w szerzenie wolontariatu może mieć "Leonianum"? Z jednej strony działania wewnętrzne – organizowanie konferencji, szkoleń w tym ośrodku, aktywizacja seniorów np. poprzez tworzenie klubów dyskusyjnych, z drugiej strony – mogą być to propozycje działań dla społeczności lokalnej.

Po serii wykładów do zwiedzania ośrodka zaprosił uczestników ks. Łukasz Nowak, wicedyrektor KFC i prezes Fundacji Leonianum. – Od blisko roku trwa remont tego obiektu i chcemy pochwalić się tym, co udało nam się do tej pory zrobić, na progu jego otwarcia. Można zobaczyć serce naszego domu – kaplicę, kawiarnię, pokoje, stołówkę i jedną z sal bankietowych – mówił szef ośrodka.

"Leonianum" już zaprasza osoby 55 plus m.in. na szkolenie z zakresu udzielania pomocy przedmedycznej (20 października) i spotkanie szkoleniowo-edukacyjne z zasad savoir-vivre, z okazji Dnia Seniora 24 listopada.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

am