Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Przasnyszu wzięli udział w wyjątkowym wydarzeniu patriotycznym.
Niemal 450 młodych wykonawców, czyli 83 proc. wszystkich uczniów szkoły, wspólnie odśpiewało trzy pieśni patriotyczne podczas przesłuchania, które odbyło się w ramach Ogólnopolskiego Konkursu dla Szkół Podstawowych "Do Hymnu".
- To wydarzenie odbywające się w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, organizowane jest przez Narodowe Centrum Kultury - wyjaśnia rzecznik NCK Kajus Augustyniak. - W konkursie zgodnie z regulaminem bierze udział 300 szkół. Liczba chętnych przewyższyła nasze oczekiwania, zgłosiło się 559 szkół z całej Polski, wobec tego utworzyliśmy listę rezerwową, na którą trafiło pozostałe 259 szkół według kolejności zgłoszeń. Wezmą one udział w przyszłorocznej edycji konkursu. Zgodnie z regulaminem, w szkole, która się zgłosiła, co najmniej połowa uczniów musi zaśpiewać Mazurek Dąbrowskiego oraz dwie inne (do wyboru z listy) pieśni hymniczne. Już wiadomo, że w sumie hymn zaśpiewa 50 tysięcy uczniów w największych miastach i małych wioskach - od wyspy Wolin po Bieszczady i od Podlasia po Zgorzelec. W jednej z większych szkół zaśpiewa jednocześnie 700 uczniów! - podkreśla K. Augustyniak.
Wśród ponad 30 szkół z terenu województwa mazowieckiego, które uczestniczą w tegorocznej edycji konkursu, poza Szkołą Podstawową nr 2 im. H. Sienkiewicza w Przasnyszu znalazły się również placówki m.in. z Wyszogrodu, Mławy, Opinogóry, Jońca i Bulkowa.
- Celem konkursu jest doskonalenie umiejętności poprawnego śpiewania polskich pieśni hymnicznych, jak również włączenie społeczności szkolnych w ogólnopolskie obchody Narodowego Święta Niepodległości - mówi Kamila Bakuła, koordynator konkursu w przasnyskiej szkole.
Przybyłe do przasnyskiej "Dwójki" jury wysłuchało i zarejestrowało pieśni wykonane, przez konkursowy chór pod dyrekcją nauczyciela muzyki Piotra Jeronima: hymn państwowy, Rotę oraz "Boże, coś Polskę". Zgodnie z regulaminem konkursu, uczniowie odśpiewali te utwory w całości, uwzględniając wszystkie zwrotki.
Choć na werdykt jury trzeba będzie poczekać do 20 listopada, kiedy zakończą się przesłuchania we wszystkich biorących udział w konkursie szkołach, dyrektor przasnyskiej "Dwójki", Hanna Tomaszewska już teraz jest pełna radości.
- Tak naprawdę cel, czyli ewentualne zwycięstwo nie jest tu ważne. Ważna jest droga, jaką do niego dochodziliśmy, a więc próby, które codziennie obywały się w klasach, a także to, że dzieci mogły nauczyć się wszystkich, zwłaszcza tych dalszych, mniej znanych zwrotek narodowych pieśni. Bardzo piękne jest też oczywiście to, że tak wielu uczniów uczciło 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, wspólnie śpiewając. Nawet jeśli coś z tych pieśni dotrze tylko do nielicznych dzieci to już będzie sukces – uważa H. Tomaszewska, podkreślając też, jak kapitalne znaczenie ma wspólne śpiewanie w ogóle, zgodnie ze znanymi słowami J.W. Goethego: "Gdzie słyszysz śpiew – tam wchodź, / Tam dobre serca mają".
Wojciech Ostrowski