Delegacje seniorów z Ciechanowa, Przasnysza, Drobina i Raciąża gościły na II Płońskich Senioraliach, podczas których prezentowano możliwości Ogólnopolskiej Karty Seniora oraz program "Koperta Życia".
Miejska Rada Seniorów w Płońsku, która jest jedną z młodszych rad tego typu w kraju, bo liczy sobie półtora roku, może pochwalić się już wieloma inicjatywami dla osób powyżej 60. roku życia. A tych w mieście nad Płonką jest ok. 5 tysięcy.
- Inicjujemy szkolenia, wsłuchujemy się w głos seniorów, a potem przekładamy te opinie władzom miasta, co owocuje wieloma pozytywnymi działaniami, jak np. postawieniem nowych ławek czy też koszy, ale również oznakowaniem ścieżek rowerowych w miejscach szczególnie odwiedzanych przez ludzi starszych - wymienia Janusz Rosiak, przewodniczący Miejskiej Rady Seniorów, organu doradczego władz miasta.
Podczas spotkania w Miejskim Centrum Kultury zaprezentowano Ogólnopolską Kartę Seniora, którą honoruje już na terenie całego kraju ok. 1400 punktów, w tym 21 w Płońsku. - Osobie, która taką kartę okaże, udzielane są zniżki, np. na pobyt w uzdrowiskach czy sanatoriach - podkreślał Łukasz Salwarowski, prezes Stowarzyszenia "Manko" i "Głosu seniora", inicjator wydawania takiej karty.
Równie duże znaczenie przypisuje się tak zwanej "Kopercie Życia". - Znajdują się w niej dane dla służb ratunkowych w razie nagłego, nieszczęśliwego wypadku, głównie dotyczy to osób mieszkających samotnie. Koperta ma leżeć w miejscu dobrze widocznym, chociażby na lodówce - tłumaczył Janusz Rosiak.
O mieście, które sprzyja seniorom, mówił burmistrz Płońska. - Nam chodzi o to, by całokształt życia publicznego tak zorganizować, żeby było ono szczególnie przyjazne dla seniorów, i to na każdym kroku, chociażby w kontekście rozwiązań architektonicznych i dostępu do miejskich instytucji - stwierdzał Andrzej Pietrasik.
Podczas Płońskich Senioraliów nie zabrakło występów artystycznych, które szczególnie upodobali sobie bohaterowie wydarzenia.
Dawid Turowiecki