W czasie maryjnego odpustu w Smardzewie zapowiedziano ważne wydarzenie dla tego diecezjalnego sanktuarium.
Niewielkie Smardzewo w gminie Sochocin od drugiej połowy XVII wieku jest ważnym ośrodkiem kultu maryjnego, a co za tym idzie miejscem tradycyjnych pielgrzymek, chociażby na dzień 15 sierpnia. Od dziesiątek lat przychodzą w pieszych pielgrzymkach ze swoimi duszpasterzami wierni, m.in. z Baboszewa, Dziektarzewa, Płońska, Radzymina, czy Sarbiewa.
Również w tym roku w Smardzewie na odpustowej Sumie zebrały się setki osób. Mszy św. przewodniczył ks. kan. Zbigniew Sajewski, dziekan dekanatu płońskiego, a kazanie wygłosił ks. prof. Jan Krajczyński, wiceoficjał Sądu Biskupiego w Płocku.
- Wniebowzięcie Maryi jest przede wszystkim łaską, aktem Bożej miłości, choć słusznie twierdzi św. Jan Damasceński, że wypadałoby, aby ta, która nosiła w swoim łonie Stwórcę jako dziecię, została przyjęta do boskich przybytków – mówił podczas homilii ks. prof. Krajczyński. - To wzięcie do nieba stanowi na pewno przywilej, akt dobroci dawcy życia wiecznego. Niemniej należy wybrać na pewno elementy z życia Matki Jezusa, które wyraźnie potwierdzają jej trwałe zjednoczenie z Bogiem Ojcem i nierozdzielne dzielenie losu z jej umiłowanym Synem – kontynuował. - Troska o uformowanie i pielęgnowanie tych umiejętności i postaw tak charakterystycznych dla Bogarodzicy może pomóc i nam, słabym ludziom, osiągnąć jej szczęście - dodał.
Tradycyjnie pobłogosławiono wieńce z ziół i kwiatów, symbolizujące duchowe piękno Maryi i bogactwo łask, którymi obdarzył ją Bóg. A dokładnie za rok, 15 sierpnia 2019 roku w tamtejszym sanktuarium odbędzie się uroczystość koronacji obrazu Matki Bożej Smardzewskiej koroną papieską, którą 23 maja pobłogosławił papież Franciszek.
Dawid Turowiecki