Na 100. rocznicę odzyskania niepodległości i na 79. wybuchu II wojny światowej mławscy rekonstruktorzy przygotowali specjalne inscenizacje.
Dzięki działającej od lat w mieście Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej, przypomniano, jak wyglądało życie ludności cywilnej w mieście w okresie międzywojennym. W parku miejskim przywołano dawne klimaty: stanął żydowski kram i karczma, obok był obóz wojskowy i objazdowe strzyżenie nożyczek, a między nimi przechodziły damy w stylowych strojach z parasolkami i płatająca figle młodzież. Scenom jak z życia wziętym, towarzyszyła muzyka z lat 20. i 30.
Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach cyklu "Droga do niepodległości".
Jeszcze w tym miesiącu, w piątek 24 sierpnia, na Starym Rynku odbędzie się kolejna rekonstrukcja, tym razem poświęcona 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej. W tym roku zabraknie, jak zapowiedział burmistrz Sławomir Kowalewski, wielkiej rekonstrukcji obrony Mławy na polach pod Uniszkami Zawadzkimi. Zostaną one ograniczone do rekonstrukcji nalotu na miasto. Jak zapowiadają organizatorzy, widowisko "Mława 1939" ma być bardzo emocjonujące. Jego reżyserem będzie po raz kolejny aktor Mariusz Tarnożek.