Nowy numer 41/2019 Archiwum

W drogę z nami...

Za niespełna miesiąc wyruszy 37. piesza pielgrzymka z Płocka na Jasną Górę.

Do wyjścia na szlak sierpniowej pielgrzymki zachęca ordynariusz płocki bp Piotr Libera w specjalnym liście do diecezjan, odczytywanym dziś we wszystkich parafiach. W Roku św. Stanisława Kostki bp Piotr przypomina, że święty ten uczy nas pokonywania własnych słabości i osiągania celu, kosztem nieraz dużego wysiłku.

"Niech towarzyszy nam myśl, że do wielkich rzeczy w życiu dochodzi się przez wysiłek, trud, czasem ból. Wierzę, że ten trud jest nagradzany duchowymi łaskami dla samych pielgrzymów, ich rodzin i całej diecezji. Mam nadzieję, że przykład Pielgrzyma - świętego Stanisława, zachęci kolejnych ludzi, zwłaszcza młodych, do wędrówki na Jasną Górę" - napisał biskup płocki.

Pielgrzymowanie na Jasną Górę to wędrówka do Maryi, której "można zawierzyć troski i radości". "Pielgrzymka uczy zaufania, miłości do Matki Bożej" - przypomina ordynariusz płocki. Płocka pielgrzymka na Jasną Górę wyruszy w 11 grupach oznaczonych kolorami, 6 sierpnia, po porannej Mszy św. w płockiej katedrze.

Pątnikom będzie towarzyszyło hasło "Stworzeni do wielkości", inspirowane słowami św. Stanisława Kostki, a w czasie jednego z wieczorów przybędą do nich relikwie, które peregrynują po diecezji.

Jak przypomina główny przewodnik pielgrzymki, w roku setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, nie zabraknie patriotycznych akcentów. Każdy z uczestników, obok znaczka pielgrzyma, będzie nosił biało-czerwoną opaskę.

Nowością tegorocznej pielgrzymki będzie też dzień pokutny dla wszystkich pątników.

- Od dawna padały propozycje, aby przywrócić ducha powagi i pokuty naszemu wędrowaniu, aby obok radosnych rytmów było też więcej skupienia, ciszy, modlitwy, słuchania konferencji. W ubiegłym roku na jeden dzień zorganizowaliśmy specjalną grupę pokutną i cieszyła się ona ogromnym zainteresowaniem pielgrzymów. Podczas gdy rok temu była to propozycja dla niektórych, w tym - kierujemy ją do wszystkich. Piąty dzień pielgrzymki, akurat piątek, będzie na pielgrzymce dniem o charakterze pokutnym - mówi ks. Jacek Prusiński.

Główny przewodnik pielgrzymki płockiej przypomina też, że nie jest to rajd z Płocka do Częstochowy, ale wysiłek podejmowany z wiarą. - To duchowe wyzwanie, które w tym roku możemy podjąć w duchu św. Stanisława Kostki, który też stał się pielgrzymem, z miłości do Boga, aby spełnić swe dobre i święte pragnienia - mówi ks. Prusiński.

Jak można zapisać się na pielgrzymkę? Warunkiem jest wypełnienie indywidualnej Karty Uczestnictwa (wg wzoru przekazanego do parafii lub ze strony internetowej: www.pielgrzymka.com) zawierającej niezbędne dane osobowe pielgrzyma.

Zapisy indywidualne i zbiorowe na pielgrzymkę organizują w swoich parafiach miejscowi duszpasterze, a następnie zgłaszają pielgrzymów w punkcie zapisów mieszczącym się w budynku Kurii Diecezjalnej Płockiej i Muzeum Diecezjalnego przy płockiej Katedrze w dniach 2,3,4 sierpnia br. (w godz. od 10.00 do 17.00).

Opłata pielgrzymkowa wynosi: 100 zł od każdego uczestnika Pielgrzymki. Dzieci do 13 lat płacą 80 zł, rodziny (co najmniej trzy osoby z jednego domu) - 200 zł. Opłata ta przeznaczona jest na: przewóz bagażu, ubezpieczenia (OC i NW), leki i środki medyczne, sanitariaty, funkcjonowanie kuchni pielgrzymkowej oraz innych służb, opłaty wynajmowanych samochodów, identyfikatory pielgrzymkowe, koszulki w kolorze grupy, Książeczki Pielgrzyma i inne materiały organizacyjne.

Ci, którzy chcieliby uczestniczyć w pielgrzymce, ale jest to niemożliwe ze względów zdrowotnych, zawodowych lub innych, mogą w swoich parafiach zapisać się na Pielgrzymkę Duchową.

Przy zapisie otrzymają specjalnie przygotowany modlitewnik z rozważaniami na każdy dzień wraz z dokładną trasą pielgrzymki. Warto podczas dziewięciu dni pielgrzymki uczestniczyć też w codziennej Mszy św. oraz w wieczornym Apelu Jasnogórskim w kościele parafialnym.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL