- Każda oddana krew jest cenna i ważna - mówi kierownik ciechanowskiego krwiodawstwa.
W ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej "Twoja krew - moje życie", realizowanej w oparciu o jeden z programów Ministra Zdrowia, Oddział Terenowy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Ciechanowie zachęca do oddawania krwi, szczególnie w okresie letnim, od czerwca do września. To czas, gdy więcej i częściej podróżujemy. Wyjeżdżają też stali dawcy, a nie przybywa chętnych do oddania krwi, nawet jednorazowo. Na drogach też dochodzi do większej liczby wypadków.
- W czasie wakacji zapotrzebowanie na krew jest duże, a nawet jeszcze większe, niż w innych miesiącach. Nie oznacza to, że nie mamy krwi, bo zawsze staramy się zabezpieczyć rezerwy na ratunek życia. Jednak zapasy spadają, dlatego każda krew, bez względu na grupę, jest potrzebna i cenna - mówi Grażyna Krauze, kierownik Oddziału Terenowego RCKiK, który działa na terenie Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie.
Jak informuje, w oddziale pobierane jest miesięcznie od 250 do 300 jednostek krwi. Całość tego poboru czasem nawet nie wystarcza na zaopatrzenie ciechanowskiej lecznicy. Stąd apel do wszystkich, którzy chcieliby się podzielić tym bezcennym płynem, który ratuje życie.
- Zachęcamy do oddawania krwi w naszym oddziale terenowym, który znajduje się na terenie szpitala, przy ul. Powstańców Wielkopolskich 2. Pobieramy krew od poniedziałku do piątku, w godzinach od 7.00 do 13.00. Bardzo prosimy o pojawienie się nie tuż przed zamknięciem, bo to bardzo ułatwi nam pracę - mówi kierownik ciechanowskiego krwiodawstwa.
Kto może oddać krew? Wszystkie osoby zdrowe, powyżej 18. roku życia, o wadze ponad 50 kg. Do punktu krwiodawstwa trzeba wziąć ze sobą dowód osobisty. Tam już robione są wstępne badania lekarskie. Samo oddawanie krwi nie jest bolesne, trwa około 10 minut. Po nim dawca otrzymuje posiłek regeneracyjny w postaci kilku czekolad. Przysługuje mu w tym czasie dzień wolny od pracy.
- Krwi nie możemy zastąpić i póki co nie możemy jej wyprodukować. Nie można jej też zmagazynować, bo jej termin ważności wynosi do 36 lub maksymalnie do 42 dni. Dlatego musimy stale uzupełniać nasze zasoby - wyjaśnia szefowa ciechanowskiego krwiodawstwa. I dodaje: - Krew jest najcenniejszym darem, jaki można ofiarować drugiemu człowiekowi. Dzięki niej możemy uratować czyjeś życie.
am