W wyjątkowym dla Polski roku 2018 płoński konkurs "Bóg, Honor, Ojczyzna w dziejach kultury narodowej" wszedł w pełnoletniość. Odbyła się jego 18. edycja.
Konkurs na stałe wpisał się już w życie Szkoły Podstawowej nr 4 w Płońsku, a jego finał jak co roku miał uroczysty przebieg. - Nie ma wolności bez odpowiedzialności i bez umiłowania prawdy – przypominała słowa patrona placówki, św. Jana Pawła II, dyrektor Marzena Jóźwiak.
- Papież powtarzał, że wolność wymaga wielkoduszności i gotowości do ofiary, wymaga czujności i odwagi. Odpowiedzialność ta spoczywa w naszych rękach. Dzisiaj jako spadkobiercy wspaniałych tradycji musimy, kultywując i doceniając przeszłość, dbać o przyszłość wolnej ojczyzny - dodała dyrektor SP nr 4.
Celem konkursu jest od lat kształtowanie postaw patriotycznych wśród młodzieży oraz rozwijanie wśród nich zainteresowań narodowym dorobkiem kulturowym. Burmistrz Płońska podkreślał, jak ważny jest wymiar lokalny wydarzenia, również w kontekście 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. - Wolność sama nie przyszła. Została okupiona krwią wielu bohaterów z naszego miasta, powiatu, czy regionu, których czcimy szczególnie przy okazji rocznicy wydarzeń z 1918 czy 1920 roku - stwierdził Andrzej Pietrasik. - Bóg, honor, ojczyzna - to również filary naszego lokalnego patriotyzmu.
Ks. Wojciech Ciemerych, wikariusz parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego w Płońsku, dodawał: - Być wolnym to być człowiekiem honoru, który ma świadomość swej godności, który się nie podda, kiedy zmusza się go do nikczemności. Ważne, aby o tych wartościach dawać świadectwo swoim życiem.
Uczestnicy wydarzenia zaznaczali również, że w roku 100. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości konkurs osiągnął pełnoletność i co ważne jest organizowany nieprzerwanie. - Dzięki m.in. takim inicjatywom trwa tradycja łączenia nas wokół bardzo ważnych, ponadczasowych wartości, bo nikt z nas nie jest z tego patriotyzmu zwolniony, mimo że nie musimy już przelewać krwi za naszą ojczyznę – zwracał się do młodzieży Paweł Dychto, naczelnik wydziału oświaty płońskiego starostwa.
Szkolny konkurs przebiegał w trzech kategoriach: fotograficznej, plastycznej i montażu słowno-muzycznego. W pierwszej wygrał Antek Bajer z podstawówki w Baboszewie za zdjęcie pt.: "Największa ofiara za wolność". W drugiej Julia Męczyńska z SP nr 4, a w trzeciej również reprezentanci "czwórki" w składzie: Małgorzata Dul, Dawid Grabowski, Zuzanna Grzelecka, Łukasz Kobyliński, Lidia Kowalik i Jakub Kowalski.
Dawid Turowiecki