Tanecznie i na ludowo "Mali Karniewiacy" zainaugurowali obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości.
Nasz zespół pragnie świętować ten radosny jubileusz na ludowo: w tańcu i śpiewie - mówił na rozpoczęcie Jan Mordwiński, dyrektor Szkoły Podstawowej w Karniewie.
Młodzi tancerze zaprezentowali nie tylko poloneza, walczyka, poleczkę, ale także kaziorajkę, krakowiaka i wiele innych. Tańczyli i śpiewali, prezentowali piękno ludowych zwyczajów i muzyki.
- Tańce ludowe z całym bogactwem odmian regionalnych strojów, pieśni i melodii tanecznych są żywymi eksponatami muzeum etnograficznego, są żywym łącznikiem między dawnymi i nowymi formami życia społeczno-towarzyskiego. Stanowią one odbicie kultury obyczajowej - mówił dyrektor Mordwiński.
Występom towarzyszyła wystawa poświęcona bohaterom ziemi karniewskiej, przygotowana przez grupę miłośników historii regionalnej.
- Na 13 planszach przedstawiliśmy sylwetki osób zasłużonych dla naszej ziemi karniewskiej. Stali się jej bohaterami. Znajdziemy tutaj tych, którzy nie tylko byli represjonowani przez władze komunistyczne, ale także brali udział w bitwie pod Monte Casino, czy też zostali pomordowani w obozach - wyjaśniał Marian Kozicki, współorganizator wystawy.
"Jestem wam wdzięczny za to, że pamiętacie o tym, że kultura jest szkołą wartości, patriotyzmu i pamięci. Swoim pięknym tańcem i śpiewem sprawiacie, że odradza się tradycja i międzypokoleniowa więź. Również w ten artystyczny sposób oddajecie chwałę Bogu i udowadniacie, że Bóg - Honor - Ojczyzna są w waszej małej ojczyźnie wciąż aktualne - napisał bp Piotr Libera, w przesłanym na tę okoliczność liście.