Zabawki małego wieszcza można oglądać w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze.
W tych dniach, które przypominają o rocznicy urodzin i śmierci naszego wieszcza, warto odwiedzić Opinogórę. Przypomnijmy, że Zygmunt Krasiński urodził się 19 lutego 1812 r., zaś zmarł 23 lutego 1859 r. Główne uroczystości upamiętniające wieszcza odbędą się w kościele opinogórskim i w Muzeum Romantyzmu w najbliższą niedzielę, 25 lutego. Ale już teraz warto zobaczyć ciekawą wystawę, która przybliża nam wielkiego poetę, ale jeszcze jako dziecko.
Na wystawie w zameczku zgromadzono bowiem niewielkie, ale cenne przedmioty sprzed 200 lat, które małemu Zygmuntowi przekazał sam Napoleon. - Jest to zespół 33. srebrnych zabawek, m.in. przedmioty zastawy stołowej (talerze, kielichy, czajnik), sprzęty kuchenne (forma do wypiekania gofrów, szatkownica), meble (fotele, stół), sprzęty gospodarskie, a nawet maleńki pantofelek damski – wymienia Magdalena Bral z Muzeum Romantyzmu.
Muzeum Zamoyskich w Kozłówce w 2004 roku zakupiło ten zespół zabawek od Antoniego Beliny-Brzozowskiego, spokrewnionego z ostatnią właścicielką Kozłówki, Jadwigą z Brzozowskich Zamoyską. – Zgodnie z rodzinnym przekazem zabawki ofiarowane zostały gen. Wincentemu Krasińskiemu dla jego syna Zygmunta przez syna Napoleona I – taki napis umieściła matka Antoniego Beliny-Brzozowskiego – Maria z Bnińskich Belina-Brzozowska na pudełku, w którym przechowywała te cenne pamiątki – dodaje Magdalena Bral.
Jak się dowiadujemy w zbiorach Krasińskich rzeczywiście znajdywały się zabawki Krasińskiego, co potwierdza również zapis w inwentarzu Skarbca i Zbrojowni Ordynacji Krasińskich, pod pozycją 964: "Zabawki Zygmunta Krasińskiego drobne razem sztuk 192 w czterech pudełkach" z adnotacją "Dar Króla Rzymu Zygmuntowi Krasińskiemu".
Większość z nich uległa zniszczeniu podczas pożaru Biblioteki Krasińskich w okresie powstania warszawskiego. – Z gmachu biblioteki uratowała je matka Jadwigi Beliny-Brzozowskiej, Izabela z Krasińskich Belina-Brzozowska – siostra ostatniego ordynata opinogórskiego, Edwarda Krasińskiego, fundatora tejże biblioteki.