W Sobowie trwają prace przy renowacji fresków Władysława Drapiewskiego.
Jest to bowiem jeden z tych kościołów, w których powtarza się motyw z płockiej katedry i Małachowianki, gdzie mistrz mazowieckich polichromii przedstawił procesję świętych polskich. Wśród 18 postaci, a każda z nich jest podpisana, jest obecny św. Stanisław Kostka w jezuickim habicie i z lilią w dłoni.
- Do kościoła powraca oryginalny, jasno-wrzosowy kolor, przywracamy zasłonięte z czasem przez lamperie ozdobne girlandy, które namalował tu Drapiewski i jego uczniowie - mówi prof. Sylwester Pędziejewski z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. - Prace rozpoczęliśmy od sufitu, a teraz rozpoczęła się renowacja głównej ściany prezbiterium. To na niej, po bokach głównego ołtarza, konsekrowanego 95 lat temu przez bł. abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego, znajduje się cenna polichromia z 1938 r. Pożar i liczne przemalowania doprowadziły do utraty dawnego blasku malowidła, ale mam nadzieję, że wkrótce wnętrze powróci do dawnego blasku - opowiada ks. proboszcz Ruszczyński.
Unijna dotacja jest konieczna, aby te rozpoczęte na szeroką skalę prace mogły być kontynuowane: aby wykonano również prace izolacyjne przy fundamentach i położono nowe tynki, a także przeprowadzono renowację drewnianej konstrukcji dzwonnicy. Zaplanowano również prace remontowe przy budynku parafialnym "Katolik", który będzie pełnił funkcje kulturalno-edukacyjne. Powstanie w nim m.in. sala pamięci Lecha Wałęsy.
Umowę w tej sprawie podpisali Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego, i ks. Piotr Ruszczyński, proboszcz parafii św. Hieronima w Sobowie. "Realizacja wartego ponad 1 mln zł projektu pozwoli ochronić zabytkowe obiekty sakralne przed degradacją. Poprawi też atrakcyjność kulturalną i turystyczną Sobowa" - napisano na stronie mazowieckiego urzędu marszałkowskiego. Parafia otrzymała dotację w wysokości ponad 820 tys. zł.
Więcej w najnowszym wydaniu "Gościa Płockiego".