- Troszczcie się o te szopki, które zbudowaliście w waszych domach, bo one wiele mówią o prawdziwym życiu i wierze - mówił bp Piotr Libera do laureatów konkursu rodzinnych szopek bożonarodzeniowych.
Szopka, to adoracja, pokora i umiejętność dzielenia się z innymi – mówił bp Piotr Libera do obecnych na Sali Biskupów płockiej kurii diecezjalnej. W spotkaniu, w czasie którego nagrodzono laureatów VI edycji konkursu na najpiękniejszą rodzinną szopkę bożonarodzeniową, wzięli również udział katecheci, nauczyciele oraz dyrektorzy szkół, z których pochodzą nagrodzone osoby.
- Dbajcie o te szopki i cieszcie się nimi, bo szopka to przede wszystkim adoracja: to mały Jezus, którego adorujemy i w którego się wpatrujemy. Szopka to pokora:pokora Boga, który staje się malutkim człowiekiem, małym dzieckiem i rodzi się w ubogich warunkach. Szopka to również dzielenie się. Dziś ludzie głównie biorą, a szopka uczy dzielenia się, także z potrzebującymi. Praca przy szopce rozwija zdolność dzielenia się, a nie tylko brania – mówił ks. biskup.
Wśród nagrodzonych znalazła się rodzina państwa Teresy i Artura Gołębiowskich z płockiej Imielnicy, którzy wraz z córką Zuzią (Szkoła Podstawowa nr 20) już po raz czwarty przygotowali rodzinną szopkę na konkurs. - Przygotowujemy się juz od września, najpierw szukamy oryginalnego pomysłu. Staramy się wykorzystać to, co mamy w domu, rzeczy praktyczne, aby one były materią dla powstającej szopki. Zbudowaliśmy więc szopkę z butelek, łyżeczek, a w tym roku wykorzystaliśmy starą książkę do religii, i przedstawiliśmy scenę Narodzenia Pańskiego na tle otwartej księgi - opowiada pani Teresa.
Przypominamy wszystkich tegorocznych laureatów konkursu, do którego zgłoszono 78 prac:
Jury konkursu przyznało trzy pierwsze miejsca. Zajęli je: rodzina Anny i Cezarego Stafirskich z synem Igorem (Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 22 im. J. Korczaka w Płocku, parafia pw. św. Wojciecha w Płocku); rodzina Justyny i Pawła Grzembskich z córką Lidią (Szkoła Podstawowa nr 16 im. Mikołaja Kopernika w Płocku, parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Płocku); rodzina Marzeny i Piotra Janickich z dziećmi Kacprem i Dominiką (Gimnazjum nr 13 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Gen. Józefa Hallera w Płocku, parafia pw. św. Jadwigi Królowej w Płocku).
Przyznano również trzy miejsca drugie. Zajęli je: rodzina Petrykowskich z córką Natalią (Szkoła Podstawowa nr 16 im. Mikołaja Kopernika w Płocku, parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Płocku); rodzina Marleny i Piotra Waśkiewiczów z córką Blanką (Szkoła Podstawowa nr 16 im. prof. Władysława Szafera w Płocku, parafia pw. św. Stanisława Kostki w Płocku); rodzina Teresy i Artura Gołębiowskich z córką Zuzanną (Szkoła Podstawowa nr 20 im. Władysława Broniewskiego w Płocku, parafia pw. św. Jakuba w Płocku).
Cztery rodziny zajęły miejsce trzecie: rodzina Renaty i Krzysztofa Tomczaków z synem Szymonem (Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 22 im. Janusza Korczaka w Płocku, parafia pw. św. Wojciecha w Płocku); rodzina Elżbiety i Bogusława Hain z dziećmi Mikołajem i Oliwią (Szkoła Podstawowa nr 16 im. Mikołaja Kopernika w Płocku, parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Płocku); rodzina Marty i Marcina Jakubików z synami Szymonem i Filipem (Szkoła Podstawowa nr 6 im. Druha Wacława Milke w Płocku, parafia pw. św. Zygmunta w Płocku); rodzina Ewy i Marcina Popków z synem Szymonem (Szkoła Podstawowa nr 15 im. św. Franciszka z Asyżu w Płocku - Ciechomicach, parafia pw. św. Maksymiliana Kolbego w Płocku – Ciechomicach).
Wyróżnione rodziny otrzymały dyplomy i nagrody, które ufundował bp Piotr Libera.