Nowy numer 44/2020 Archiwum

Wiemy już, jak patrzeć!

Ikona Bożego Narodzenia pozwala wyjść poza schematy myślenia o tkliwej scenie w betlejemskiej stajence. Przekonali się o tym uczestnicy warsztatów organizowanych przez płocką Pracownię Ikonograficzną.

Włożyliśmy w to całą duszę... – mówią z zachwytem uczestnicy warsztatów w Ekologicznym Uniwersytecie Ludowym w Grzybowie. Podczas zajęć, prowadzonych przez Katarzynę Kobuszewską z Płocka, każda osoba z grupy miała jakiś wkład w powstanie ikony Bożego Narodzenia, wykonanej zgodnie z ponadtysiącletnią tradycją. – Ile trzeba się było napracować przy grawerowaniu, żeby było równiutko. Malując, wstrzymywało się oddech, żeby nie wyjść poza linię. A teraz mamy niesamowitą satysfakcję, że to nasze wspólne dzieło i że w tym wieku coś takiego mogliśmy zrobić – zapewniają. Dla tej grupy było to nie tylko spotkanie z fascynującą tradycją sztuki chrześcijańskiej, ale i z samą prawdą o Bożym Narodzeniu.

To nie idylla

– Myślę, że ikona bardziej skupia myśli na tym, co ten obraz przedstawia. To jest symbol – zwraca uwagę Katarzyna Kobuszewska. Co widzimy w ikonie Bożego Narodzenia? Radość miesza się w niej ze smutkiem, narodzenie z zapowiedzią męki.

– Czerń groty narodzenia jest symbolem przyszłej śmierci Jezusa. Dzieciątko nie spoczywa w żłóbku, na sianku, ale na czymś w rodzaju katafalku. Znaczenie ma nawet to, jak jest owinięte: ciasno, jak w całunie, a nie w pieluszkach – wyjaśnia ikonopistka. – Uczestników warsztatów w Grzybowie poruszyła szczególnie postać św. Józefa. To jest przedstawienie zwykłego człowieka, mężczyzny, już niemłodego, który jest zatroskany. Wziął pod opiekę Maryję, urodził się Syn, który nie jest jego. On to wszystko musi w sobie przetrawić, w jego głowie – gonitwa myśli. Wie, co ma zrobić, ale jeszcze się z tym zmaga. To wszystko sprawia, że nie jest to idylliczny, radosny obraz, i ten fakt bardzo przemawiał do osób, które uczestniczyły w warsztatach – mówi K. Kobuszewska.

Dominującą postacią na ikonie jest Maryja. – Tłumaczy się to w ten sposób, że aby dość do Jezusa, musimy niejako przejść przez Maryję. Ona jest drogą do Syna – wyjaśnia płocka ikonopistka. Na niektórych ikonach Bożego Narodzenia Maryja odwraca głowę od Dzieciątka, co może wydawać się zaskakujące. – My, ludzie wychowani w estetyce zachodniej sztuki religijnej, kładziemy nacisk na aspekt macierzyński. Warto jednak przyjrzeć się scenie Zwiastowania, bo do ikony Bożego Narodzenia trzeba iść, patrząc na ikonę Zwiastowania. Tam postawa Maryi wyraża podobny akt przyjęcia i pokory, ale jednocześnie bojaźni i lęku – mówi Katarzyna Kobuszewska.

Kolor nadziei

Sami uczestnicy warsztatów w Grzybowie opowiadają z przejęciem i prostotą, jak wyraźnie dociera do nich to, co słyszymy w Ewangelii, podczas obchodów świąt Bożego Narodzenia. – Widzimy, jak w jakich warunkach narodziło się Dzieciątko Jezus. To jest aż nie do pomyślenia, że tak mogło się zdarzyć… – mówią. Zwracają uwagę na twarze Mary i Józefa – raczej smutne, nie tryskające radością.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama